WSJ: Син и баща Уиткоф обслужват бизнес интересите на Тръмп

Засега не е било отразявано колко широко се простират бизнес интересите на свързани с Тръмп лица, включително фамилията Уиткоф, в региона на Персийския залив и други места.

Месец преди встъпването в длъжност на президента Доналд Тръмп, неговият специален пратеник за Близкия изток — Стив Уиткоф — се отправи към Обединените арабски емирства с две ясни цели. Първата беше да обсъди регионални въпроси с един от най-влиятелните представители на управляващото семейство в Абу Даби — известният като „шпионин шейх“ Тахнун бин Зайед ал Нахян. Втората цел беше да участва в конференция, посветена на криптовалутите.

По-малко от пет месеца по-късно, синът на Стив — Зак Уиткоф, който е съосновател на крипто компанията World Liberty Financial — излиза на сцената на голяма конференция в Дубай, за да обяви, че компанията е сключила сделка със фирма на шейха за покупка на криптовалути на стойност 2 милиарда долара. Очакваните годишни печалби от десетки милиони ще бъдат разделени между фамилията Уиткоф, съоснователите на фирмата, и семейството на Тръмп, което държи 60% от акциите.

На 15 май тази година по-възрастният Уиткоф и шейхът се срещнаха отново — този път по повод подписването на дългоочаквано споразумение, което дава на ОАЕ достъп до милиони модерни американски компютърни чипове — една стратегическа победа за петролния монарх от Залива.

Откакто пое ролята си на специален пратеник, 68-годишният Стив, който е дългогодишен приятел на Тръмп, обикаля света по дипломатически задачи, докато 32-годишният му син Зак, заедно с екип от съветници и бизнес партньори, пътуват до поне четири различни държави, за да развиват крипто сделките на World Liberty и да го издигнат като лидер в сектора.

Тези паралелни бизнес и дипломатически активности на баща и син с ОАЕ са показателен пример за това как усилията на World Liberty съвпадат и дори преплитат с официалната държавна политика и дипломатически интереси.

В разговори по телефона с други крипто компании, Зак Уиткоф описва Тръмп като „кръстник“ и твърди, че World Liberty е отлично позиционирана да се възползва от бързо променящите се крипто регулации в САЩ. Неговите публикации в социалните мрежи често препращат към работата на баща му в Белия дом.

Това забележително преплитане между официални държавни преговори и частни бизнес интереси преоформя дипломатическата практика, докато някои чуждестранни държави се опитват да установят по-близки връзки с новата администрация на Тръмп. Засега не е било отразявано колко широко се простират бизнес интересите на свързани с Тръмп лица, включително фамилията Уиткоф, в региона на Персийския залив и други места.

В допълнение към наемането на лобисти в САЩ и изпращането на делегации във Вашингтон за подобряване на връзките с администрацията, някои страни се срещат и с членове на семействата на американски официални лица или техни близки приятели. В един от случаите, опитен министър на финансите от Пакистан се среща с жена на висш служител в Пентагона и с 19-годишния син на близък приятел на Доналд Тръмп-младши, за да обсъждат дигитални активи.

Заместник-директорът на прессекретариата на Белия дом, Ана Кели, заяви, че Стив Уиткоф се отказва от своите активи, включително от World Liberty, няма „оперативна роля“ в компанията и не обсъжда лични или фирмени въпроси в своята държавна длъжност. Тя добави, че Тръмп е „изключително горд със Стив и с постигнатото от него“. Уиткоф не получава заплата от правителството и пътува с личния си самолет, като досега не е публикувал публичен финансов отчет, но е заявил, че ще прехвърли своите акции на синовете си.

Представителят на World Liberty, Дейвид Уаксман, посочи, че бизнес сделките на компанията нямат нищо общо с дейността на американското правителство и компанията „няма дори възможността или познанията да обсъжда официални държавни въпроси“. Той опроверга твърденията, че срещите на Уиткоф с представители на правителството в една и съща държава могат да представляват конфликт на интереси. Освен това той отрече Зак Уиткоф да е наричал Тръмп „кръстник“, посочвайки, че Зак е евреин и няма кръстници.

Докато Trump Organization – компанията за недвижими имоти на Тръмп – е обещала да не сключва нови сделки с чужди правителства, докато Тръмп е на власт, World Liberty не е направила подобно обещание.

Преди да навлезе в крипто сектора, Зак Уиткоф е работил като проектен мениджър в бащината компания за недвижими имоти Witkoff Group. През 2020 г. той поема семейния офис с фокус върху блокчейн технологиите. Самият World Liberty е основан през септември 2020 г., седем седмици преди президентските избори в САЩ.

World Liberty издава стабилкойн, обвързан с американския долар и наречен USD1, който целят да използват като инструмент за прехвърляне на средства извън традиционната банкова система. Компанията е представяла своя токен пред чуждестранни правителства, които желаят да подобрят отношенията си със САЩ.

Освен срещите с официални лица в ОАЕ, Зак Уиткоф провежда такива в Пакистан с висши представители на правителството, които по-късно преговарят с администрацията на Тръмп за прекратяване на огъня с Индия. Той предлага на пакистанските власти да използват блокчейн технология за „токенизиране“ на търговията с редки минерали, с които страната разполага в изобилие. Пакистан от своя страна води преговори с американското правителство за мащабна сделка на стойност трилиони долари, свързана с редки и други минерали, според лобист, ангажиран с въпроса.

Според официален говорител на World Liberty, срещата в Пакистан няма нищо общо с евентуални сделки на страната с американското правителство и компанията не е обсъждала минерални договори с никого от двете страни.

Съветниците на Зак Уиткоф са провели разговори и със значими чуждестранни лидери — сред тях министър-председателят и външният министър на Малайзия, президентът на Киргизстан, както и виртуални участия в крипто конференция в Москва, където присъства и заместник-министърът на финансите на Русия.

Сред съюзниците и партньорите на World Liberty е Чангпенг Жао — основателят на крипто борсата Binance, който през 2023 г. се призна за виновен за нарушение на американските закони срещу прането на пари. Жао търси помилване от администрацията на Тръмп, възвръщане на пазарното присъствие на компанията си в САЩ и облекчаване на регулаторните изисквания. Представител на World Liberty потвърждава, че Жао и Зак са приятели, но Жао не изпълнява ролята на „фикис“ или посредник.

Представител на Binance казва, че Жао води „глобални иновации“ в крипто индустрията и че компанията „би се гордяла да помогне на САЩ да се превърнат в световна крипто столица“.

През 2024 г. World Liberty е набрала над 550 милиона долара от продажба на токени. Сред разкритите купувачи са базираната в Абу Даби фирма за крипто търговия DWF Labs, която е купила токени за 25 милиона долара, и китайският крипто предприемач Джъстин Сън, инвестирал 75 милиона долара и вече съветник на компанията. Той беше сред VIP гостите на вечеря, свързана с криптовалутите, където присъстваше и Доналд Тръмп.

World Liberty провежда преговори с други компании от Залива за потенциални закупувания на токени, които, според запознати, биха могли да подкрепят разширяването на техния бизнес в САЩ. Представителят на компанията отрича тези твърдения.

След идването на Тръмп на власт регулаторният натиск върху крипто индустрията значително намалява. Комисията по ценни книжа и борси (SEC) спира или отказва да продължи повече от дузина дела срещу крипто компании, включително и срещу Джъстин Сън — най-големия външен инвеститор в World Liberty.

USD1 вече е петият по големина стабилкойн в света само месец след старта си, благодарение на сделката с ОАЕ. Binance наскоро го включи в платформата си, което се очаква да увеличи търсенето му.

„Това е само началото“, написа Зак Уиткоф в социалните мрежи през април 2025 г., като отбеляза и двата ключови момента — дипломатическите успехи на баща му и крипто сделките на собствената си компания. | БГНЕС

---

Ребека Балхаус и Ангус Бървик, „Уолстрийт джърнал“

Последвайте ни и в google news бутон