Световната здравна помощ пада до най-ниското си ниво от 15 години насам

Финансирането, което осигурява здравни услуги на едни от най-бедните и уязвими хора в света, е драстично намалено през тази година, като водеща роля има администрацията на американския президент Доналд Тръмп.

Мащабните съкращения на външната помощ, водени от Съединените щати, ще доведат до спад на международното финансиране за здравеопазване до най-ниското му равнище от 15 години насам, сочи ново изследване, предаде АФП. Авторите предупреждават, че светът е навлязъл в нова „ера на глобална здравна икономия“.

Финансирането, което осигурява здравни услуги на едни от най-бедните и уязвими хора в света, е драстично намалено през тази година, като водеща роля има администрацията на американския президент Доналд Тръмп.

Изследването, публикувано в авторитетното медицинско списание The Lancet, подчертава и скорошни сериозни съкращения на помощта от страна на Обединеното кралство, Франция и Германия.

След като през 2021 г., по време на пандемията от COVID-19, международната здравна помощ достигна рекордните 80 милиарда долара, тази година тя ще се свие до едва 39 милиарда, изчислява екипът от американски изследователи. Това би било най-ниското ниво от 2009 г. насам.

Според авторите, тази драматична промяна бележи началото на нова „ера на глобална здравна икономия“.

Най-засегнати ще бъдат страни от региона на Субсахарска Африка, като Сомалия, раздираната от война Демократична република Конго и Малави, където голяма част от здравното финансиране идва от международна помощ, предупреждават учените.

Съкращенията ще окажат сериозно въздействие върху лечението и превенцията на редица заболявания, сред които ХИВ/СПИН, малария и туберкулоза.

Според изследването, САЩ са намалили глобалното си здравно финансиране с поне 67% през 2025 г. спрямо предходната година. Обединеното кралство е съкратило помощта си с почти 40%, Франция – с 33%, а Германия – с 12%.

Изследователите от базирания в САЩ Институт за здравни показатели и оценка (Institute for Health Metrics and Evaluation) призовават за спешно увеличаване на здравната помощ и предупреждават, че страните вероятно ще трябва да търсят нови източници на финансиране.

Проучването бе публикувано в момент, когато експерти по ХИВ се събират в столицата на Руанда, Кигали, за международна конференция по наука за ХИВ.

Според друго проучване, публикувано по-рано този месец от The Lancet, само съкращенията на американската помощ биха могли да доведат до предотвратими смъртни случаи на над 14 милиона души до 2030 г.

За сравнение, по време на Първата световна война са загинали около 10 милиона войници. |БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон