Започна ваксинацията срещу папилома вирус, за първи път тя обхваща и момчета

Най-добрата възраст за ваксинация е възможно най-ранната разрешена.

Човешкият папилома вирус е основният отговорник за рака на маточната шийка. Слава Богу, съвременната медицина е създала противодействие за този вид рак под формата на ваксина.

Това каза в интервю за БГНЕС д-р Деница Даскалова, общопрактикуващ лекар в столицата. С нея разговаряме по повод старта на ваксинацията срещу HPV (човешкия папилома вирус).

Имаме само две ваксини срещу ракови заболявания - едната е срещу вирусен Хепатит Б, който причинява рак на черния дроб, и втората е срещу човешкия папилома вирус. В България над 1000 жени чуват тежката диагноза „рак на маточната шийка“ всяка година, обясни д-р Даскалова. 

Всеки ден по две жени у нас умират вследствие на рак на маточната шийка, сочи черната статистика.

Съвременната наука доказва, че там, където има лигавица, вирусът намира благоприятна среда за развитие, и затова от него боледуват не само жени, но и мъже. Това е най-често предаваната полова инфекция, - на практика всеки 8 от 10 човека се е срещнал с този вирус. Предава се при всички видове секс, обясни лекарят. При мъжете този вид рак може да се прояви в други локации.

В началото на 2025 г. в програмата за ваксинация срещу човешкия папилома вирус вече са включени и момчета.

Най-добрата възраст за ваксинация е възможно най-ранната разрешена - програмата включва девойки от 10 до 14 г., и момчета от 10 до 13 г. Ако хората желаят да се ваксинират извън тази възраст, могат да го направят като няма никакви ограничения във възрастта.

Към момента ваксината не е в задължителния имунизационен календар на страната. „Понятието "задължителна ваксина" поставя стигма на целия ваксинационен процес, достатъчно е, че държавата е осигурила и платила тази ваксина. При една достатъчно добра здравна култура на населението и достатъчно информираност на хората, няма особено значение дали ваксината е препоръчителна или задължителна“, категорична е д-р Даскалова.

За съжаление, интересът към ваксината е малък от старта на програмата за безплатна ваксинация срещу HPV през 2012 г., до момента ваксинационното покритие е под 3%. В последните две години, обаче, все повече хора идват информирани в кабинета на д-р Даскалова и дори не питат защо „ваксината не е само женска“. Лекарят отдава тази информираност на множеството информационни кампании на Министерството на здравеопазването. 

Тогава, когато науката ни дава оръжие, за да противодействаме на заболявания, които водят до смърт, инвалидизация, нарушено качество на живот, - е просто недопустимо ние да страдаме от тези заболявания и да не се възползваме от достиженията на съвременната медицина, допълни д-р Даскалова.

И докато екипът на БГНЕС разговаря с д-р Даскалова, пред кабинета й чака Ирина Кръстева, която е дошла да ваксинира детето си срещу HPV. „Дойдох да ваксинирам детето, защото смятам, че децата ни заслужават най-доброто, и когато можем да ги защитим от опасни болести като човешкия папилома вирус чрез навременна ваксинация, то трябва да я направим", обясни Кръстева. Тя научила за програмата за ваксинация от своята общопрактикуваща лекарка - д-р Даскалова. „Здравето е въпрос на личен избор, но нека помним, че децата ни заслужават най-доброто“, призова майката.

Ваксините могат да се поставят от акушер-гинеколози, педиатри и общопрактикуващи лекари. 

HPV е най-честият причинител на сексуално предавана инфекция в световен мащаб, която води до онкологични заболявания. I БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон