Албанезе призова за глобални действия за спиране на „геноцида“ в Газа

Специалният докладчик на ООН за ситуацията в Газа и Западния бряг Франческа Албанезе призова държавите по света да предприемат конкретни мерки за спиране на това, което тя определи като „геноцид“ в Газа, предаде Вашингтон Пост (The Washington Post).

Изказването ѝ беше направено пред делегати от 30 държави, събрали се в столицата на Колумбия — Богота, за двудневна конференция, посветена на конфликта между Израел и Хамас и възможностите за международна намеса. Много от участващите държави вече са определили насилието като геноцид срещу палестинците.

„Всяка държава трябва незабавно да преразгледа и прекъсне всички връзки с Държавата Израел… и да гарантира, че и частният ѝ сектор постъпва по същия начин“, заяви Албанезе. „Икономиката на Израел е структурирана така, че да поддържа окупацията, която сега се е превърнала в геноцидна.“

Конференцията, организирана от правителствата на Колумбия и Южна Африка, се провежда основно с участието на развиващи се държави, но и правителствата на Испания, Ирландия и Китай са изпратили свои делегати.

Израел, създаден след Холокоста, категорично отхвърля обвиненията в геноцид, определяйки ги като антисемитска „кръвна клевета“.

Според анализатори не е ясно дали участващите в конференцията страни разполагат с реален лост за въздействие върху израелската политика в Газа, където според данни на здравното министерство, контролирано от Хамас, над 58 000 души са били убити при израелски военни операции, последвали смъртоносната атака на Хамас срещу Израел през 2023 г. Макар да не прави разграничение между цивилни и бойци, статистиката на министерството се приема от ООН и други международни организации за най-достоверен източник за броя на жертвите.

„САЩ досега не успяха да повлияят на поведението на Израел… така че е наивно да се смята, че тази група държави ще успее да въздейства върху Бенямин Нетаняху или израелското правителство“, коментира проф. Сандра Борда от Университета Лос Андес в Богота. Тя допълни, че въпреки това конференцията дава възможност на държави от Глобалния юг ясно да изразят позицията си.

Срещата се председателства съвместно от правителствата на Южна Африка и Колумбия, които миналата година спряха износа на въглища за израелски електроцентрали. В нея участват и държави от т.нар. Хагска група — коалиция от осем страни, ангажирали се да прекратят военното си сътрудничество с Израел и да спазват международната заповед за арест на Нетаняху, издадена от Международния наказателен съд.

Южноафриканската управляваща партия Африкански национален конгрес от десетилетия сравнява политиката на Израел спрямо Газа и Западния бряг с апартейда, наложен от бялото малцинство в страната до 1994 г. Според сегашната позиция на Претория палестинците са подложени на потисничество в родината си, подобно на чернокожите южноафриканци по време на апартейда.

Конференцията се провежда на фона на това, че Европейският съюз обмисля мерки срещу Израел, сред които забрана за внос на стоки от израелски селища, оръжейно ембарго и индивидуални санкции срещу израелски представители, които възпрепятстват мирното разрешаване на конфликта.

Заместник-министърът на външните работи на Колумбия Маурисио Харамильо каза, че участващите държави, сред които са и Катар и Турция, ще обсъждат дипломатически и правни инструменти за оказване на натиск върху Израел с цел прекратяване на военните действия.

Според него действията на Израел в Газа и Западния бряг представляват посегателство срещу международния ред. „Тук не става въпрос само за Палестина — става въпрос за защита на международното право… и на правото на самоопределение“, подчерта Харамильо. |БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон