Великобритания и Европейският съюз се споразумяха да си сътрудничат по-тясно по отношение на подкрепата за Украйна. Същевременно обещаха допълнителна сделка, която да позволи на британските компании да се възползват от плана на ЕС за увеличаване на разходите за отбрана.
В партньорството, сключено от министър-председателя Киър Стармър и председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен на срещата на върха в Лондон на 19 май, се казва, че двете страни „бързо ще проучат“ възможността Великобритания да получи достъп до програма за заеми в размер на 150 млрд. евро за поръчки в областта на отбраната.
Фондът на Комисията позволява на държавите в рамките на блока съвместно да закупуват оръжия, но е затворен за държави извън ЕС, които нямат споразумение за отбрана със Съюза.
И двете страни изразиха очаквания, че в скоро време ще бъде договорено допълнително споразумение за допускане на британски фирми до програмата, а Фон дер Лайен уточни, че това може да стане в рамките на „само няколко седмици“.
„Това ще даде тласък на сътрудничеството ни в областта на сигурността и отбранителните инициативи. Това е първата стъпка към участието на Обединеното кралство в европейската програма за инвестиции в отбраната. Партньорството в областта на сигурността и отбраната отваря вратата към съвместно възлагане на обществени поръчки“, заяви тя.
По-късно британски служители потвърдиха, че от Обединеното кралство ще се очаква да плати за достъп до програмата „Действия за сигурност в Европа“ (SAFE).
„В момента се очаква да се случи нещо, което ще бъде направено: „Трябва да работим усилено, за да стигнем до втората договорена стъпка“, а подробностите за финансовия принос на Обединеното кралство ще бъдат за следващия етап от преговорите“, каза говорителят на премиера.
Френска съпротива
Преговорите между правителствата се забавиха поради разногласия относно степента на сътрудничество в областта на обществените поръчки с външни съюзници като Лондон. Франция се разглежда като една от страните, които са по-неотстъпчиви към британското участие.
Притесненията на Париж са съсредоточени върху въздействието, което навлизането на британски фирми би могло да окаже върху собствената ѝ отбранителна индустрия.
Ед Арнолд, старши научен сътрудник в мозъчния тръст за отбрана RUSI, заяви, че липсата на конкретни мерки в новото партньорство показва, че „дори по отношение на нещо като отбраната и сигурността, при което втората администрация на Тръмп би трябвало да ги тласне много, много близо един до друг, това просто не се случва съвсем по този начин“.
Той добави, че това показва, че „несъгласията остават въпреки всички използвани формулировки за близко сближаване“.
„Те предадоха нашите риболовни полета за 12 години в замяна на липса на гарантирано финансиране на отбраната. Когато лейбъристите преговарят, Великобритания губи“, написа министърът на отбраната в сянка Джеймс Картлидж в Х.
Въпреки това Емили Торнбъри, лейбъристки председателна комисията по външни работи, поздрави правителството: „В наш ясен взаимен интерес е да имаме формализирано партньорство в областта на сигурността и отбраната, а британската отбранителна индустрия трябва да играе роля в преструктурирането на европейската отбрана“.
Преди това тя беше разкритикувала подхода на министрите към преговорите като „лишен от визия“.
Подкрепа за Киев
Освен това партньорството в областта на сигурността и отбраната се ангажира да засили сътрудничеството в подкрепа на Украйна, особено по отношение на координацията на санкциите срещу Русия.
ЕС и Обединеното кралство решиха също така да засилят връзките си в областта на морската сигурност, обмена на информация, военната мобилност, космическата сигурност, кибернетичните въпроси и противодействието на хибридните заплахи.
Високопоставени представители на Великобритания и ЕС ще се срещат на всеки шест месеца, за да разговарят по въпросите на отбраната и външната политика, се посочва в споразумението.
Пактът за отбрана е част от по-широкообхватна сделка, която Стармър приветства като „рестартиране“ на отношенията на кралството с блока след безпокойството, предизвикано от вота за Брекзит.
Британският износ на храни за ЕС вече ще бъде ускорен през границите, а европейските риболовни кораби ще получат още 12 години достъп до британски води.
Двама британски служители, получили анонимност, за да обсъждат чувствителни въпроси, казаха, че министърът на отбраната Джон Хийли е изиграл ключова роля в прокарването на по-широката сделка, използвайки добрата воля на Обединеното кралство в областта на отбраната и сигурността. | БГНЕС
---------
Анализ на Естер Уебър за „Политико“