Тръмп разчита на традиционната и предпазлива американска дипломация по отношения на Индия и Пакистан

Президентът Доналд Тръмп променя начина, по който Съединените щати водят бизнес в света. Но с оглед насилието между Пакистан и Индия, той е на път да възроди традиционната и дори предпазлива дипломация.

Съединените щати през последните администрации са се стремили да изграждат връзки с Индия, а Тръмп изрази солидарност след като ислямски нападатели убиха 26 души в контролираната от Индия част на Кашмир, почти всички от които хиндуисти.

Тръмп не критикува Индия след като тя извърши ответни удари срещу Пакистан, но призова за бързо разрешаване на конфликта.

„Това е ужасно“, заяви Тръмп. „Имам добри отношения и с двете страни. Познавам ги много добре и искам да ги видя как разрешават конфликта. Искам да ги видя да спрат.“

Индия информира държавния секретар Марко Рубио, който е и временно изпълняващ длъжността съветник по национална сигурност, за извършените през нощта удари.

След нападението в Кашмир, Рубио разговаря с пакистанския премиер, за да настоява за осъждане и сътрудничество, но също така призова индийския външен министър да избегне ескалация.

Лиза Къртис, която беше старши директор на Съвета за национална сигурност по южноазиатските въпроси по време на първия мандат на Тръмп, заяви, че Съединените щати запазват уникално влияние и върху двете страни.

„Има и други държави, които се притесняват и може би ще се свържат със своите индийски и пакистански партньори, но в крайна сметка това е ролята и отговорността на Съединените щати да помогнат на тези държави да намерят начин да излязат от кризата с лице, спасявайки честта си“, каза Къртис, сега старши изследовател в Центъра за нова американска сигурност.

През 2019 г. индийският премиер Нарендра Моди също нареди удари след смъртоносна атака, която беше срещу войници, а не срещу цивилни.

Майк Помпео, тогавашният държавен секретар на Тръмп, по-късно заяви, че е успял да разсее напрежението, след като индийски официален представител го е потърсил, за да изрази съмнение, че Пакистан подготвя ядрена атака.

„Не мисля, че светът осъзнава колко близо Индия и Пакистан бяха до ядрена конфронтация“, пише Помпео в мемоарите си.

Лостът на влияние спрямо Пакистан

Индия обвинява Исламабад за атаката и сочи към коментарите на началник на Щаба на пакистанската армия Асим Мунир, който нарече Кашмир – разделеният между двете страни мюсюлмански хълмист регион – „врата на Пакистан“.

Бившият президент Джо Байдън не проявяваше търпение към Пакистан, държейки го на разстояние, докато се ядосваше за ролята на Исламабад в 20-годишната война в Афганистан.

Пакистан беше шокиран в края на мандата на Байдън, когато заместник-съветникът му по национална сигурност Джон Файнър нарече дългообхватните ракети на Пакистан „новоизгряваща заплаха“ за Съединените щати – военния партньор на страната от Студената война.

След като се върна в Белия дом, Тръмп бързо покани Моди, но Пакистан също се свърза с него, арестувайки предполагаем извършител на самоубийствена атака през 2021 г. в Кабул, при която загинаха американски войници, като Тръмп хвали този ход в реч в Конгреса.

„Един от мотивите на Пакистан да де-ескалира ситуацията е, за да има по-добри отношения със Съединените щати“, каза Къртис.

Манжари Чатърджи Милър, старши изследовател в Съвета за външни отношения, заяви, че Съединените щати се намират в дилема относно своята публична позиция.

„Ако правителството на Съединените щати бъде възприето като не подкрепящо Индия или намесващо се по някакъв начин в Кашмир, това ще бъде сериозен неуспех за партньорството между Съединените щати и Индия. Но рискът от ескалация между две ядрени съседни държави също е реален“ нобясни тя.

Тръмп в значителна степен пренебрегва дипломатите от кариерата след завръщането си в Белия дом, разчитайки на своя приятел Стив Уиткоф да пътува из целия свят.

До момента Тръмп не успя да постигне бързо прекратяване на войната в Украйна, а Израел прекрати примирието с ХАМАС в Газа, докато Уиткоф все още провежда срещи с Иран и наскоро постигна споразумение с хутитите в Йемен.

„Администрацията на Тръмп в момента има няколко глобални кризи, с които да се справя и би искала да избегне нова такава в момента“, смята Апарна Пандe, изследовател в института „Хъдсън,“.

„Администрацията на Тръмп също така би искала да запази фокуса върху търговията и конкуренцията с Китай, като всякакъв конфликт отклонява Индия, партньор в това усилие, от тези цели“, добави тя. | БГНЕС, АФП

Последвайте ни и в google news бутон