Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви нова оръжейна инициатива за Украйна и постави ултиматум на Русия, като заплаши с тежки търговски санкции, ако до 50 дни не бъде постигнат мир, предаде Си Ен Ен.
По време на среща с генералния секретар на НАТО Марк Рюте в Белия дом, Тръмп представи план, според който САЩ ще продават оръжия на европейски страни, които след това ще ги предоставят на Украйна. Сред тях са Германия и Норвегия, като се очаква още поне четири държави да се включат. Президентът подчерта, че доставките ще включват системи Patriot – основен приоритет за Киев – както и късодействени ракети, снаряди за гаубици и ракети "въздух-въздух" със среден обсег.
"Ще наложим много сериозни мита, ако няма сделка до 50 дни – мита от около 100%, които ще наречете вторични мита. Знаете какво означава това", заяви Тръмп.
Представител на Белия дом уточни, че под „вторични мита“ президентът има предвид 100% мита върху руски стоки и вторични санкции срещу държави, които купуват руски петрол.
Схемата е разработена с цел да избегне пряка доставка на американски оръжия към Украйна, с което Тръмп се стреми да избегне критики, че нарушава предизборното си обещание за ограничаване на американското участие във войната. В същото време очакванията са за сериозна финансова изгода – всяка система Patriot струва около 1 милиард долара, като президентът вече подчерта печалбата за САЩ от сделката.
Американски официални лица посочват, че доставките ще бъдат по-бързи, ако системите вече се намират в Европа, вместо да се транспортират от САЩ или да се произвеждат наново. Част от тях виждат в решението и ясен сигнал към Москва, че Тръмп е сериозен в намеренията си да приключи войната. Миналата седмица президентът публично обвини руския лидер Владимир Путин в разпространяване на „глупости“.
„Той е наистина разочарован от Путин“, казва високопоставен американски служител. „Тръмп иска да покаже, че е решен да сложи край на войната, и може би това ще подтикне Путин да започне преговори.“
Планът е обсъждан сериозно по време на срещата на НАТО в Нидерландия миналия месец, но се заражда още след изборната победа на Тръмп миналата година, когато европейски лидери започват да търсят механизми за продължаване на военната помощ за Киев дори при евентуално отдръпване на Вашингтон.
Вече две седмици представители на САЩ и Европа изчистват техническите детайли по прилагането му. НАТО не доставя оръжия директно, но координира логистиката между страните членки. Възможните сценарии включват трансфер на вече закупени американски оръжия или нови покупки, предназначени директно за Украйна.
Украинският президент Володимир Зеленски представи списък с необходимото въоръжение по време на срещата в Нидерландия, а Тръмп вече е дал одобрение за част от тези искания.
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте е обсъдил допълнително плана с министъра на отбраната на САЩ Пийт Хегсет и председателя на Обединения комитет на началник-щабовете генерал Дан Кейн. Според източници, Рюте е получил множество сигнали от европейски страни, желаещи да се включат в инициативата.
Украйна твърди, че са ѝ необходими поне 10 нови системи Patriot, за да се защити от нарастващите руски атаки с ракети и дронове. |БГНЕС