ЕС очаква бърза реакция от властите заради нападения и заплахи срещу журналисти в Сърбия

Представители на сръбското правителство, водени от Вучич, от години маркират медиите, които работят в рамките на компанията "United Media", в която влиза и N1.

 

Европейският съюз изрази сериозна загриженост от нарастващия натиск върху журналистите в Сърбия и призова властите за незабавен отговор на атаките и заплахите, на които те са подложени, заяви говорител на Европейската комисия Гийом Мерсие в понеделник, 14 юли, предаде РСЕ.

В отговор на въпрос на телевизия N1 за ескалацията на заплахите срещу нейните журналисти, Мерсие посочи на пресконференция в Брюксел, че свободата на медиите е „ключов елемент в процеса на присъединяване на Сърбия към Европейския съюз“, предава агенция Бета.

„Ние сме обезпокоени от нарастващия натиск и нападенията, на които журналистите са изложени в контекста на студентските и гражданските протести в Сърбия. Очакваме компетентните власти незабавно да реагират на тези и всички други случаи на нападения, да осигурят ефективен съдебен процес и да доведат извършителите до отговорност“, каза той.

Говорителката на председателя на Европейската комисия Паола Пиньо оцени, че изявлението на Мерсие представлява „ясен призив за свобода на медиите в Сърбия“.

Мерсие потвърди, че ЕК е получила писмо от белградската редакция на телевизия N1, адресирано до най-високите европейски институции и официални лица. В него се предупреждава за сериозна и координирана кампания на натиск и заплахи срещу журналистите на телевизията, както и за липсата на реакция от страна на компетентните институции.

В писмото N1 посочва, че атаките са кулминирали след отразяването на гражданските протести, като сръбският президент Александър Вучич и прокремълските медии стоят начело на целенасоченото насочване срещу редакцията на телевизията, включително чрез квалифициране на N1 като „терористична медия“.

Представители на сръбското правителство, водени от Вучич, от години маркират медиите, които работят в рамките на компанията "United Media", в която влиза и N1.

Вучич обвинява N1 в разпространяване на лъжи и водене на кампания срещу него и семейството му.

Правителствени представители наричат N1 „американска телевизия на ЦРУ“, „антисръбска медия“ и „медия на олигарси“.

Според Световния индекс за свобода на печата на "Репортери без граници" Сърбия заема 96-о място от общо 180 държави.

Това е с две позиции по-добре от 2024 г., но благодарение на спад в класацията на други страни, докато самата Сърбия отчита влошаване на медийната свобода.

Намаляването на свободата на медиите в Сърбия се обяснява, между другото, с усилията на управляващата партия да потисне независимата журналистика чрез политически атаки и злоупотреби със съдебни дела срещу медиите (т.нар. SLAPP). |БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон