Това заяви в интервю за БГНЕС д-р Деница Желева, дерматолог в „Поликлиника България“.
Със специалиста разговаряме за това как да предпазим кожата си от вредните слънчеви лъчи.
Д-р Желева обясни, че и при възрастните, и при децата важи правилото да се ходи на плаж рано сутрин, когато слънцето не е много силно и към 11.30 – 12 ч. да прекратим слънчевите бани, а след 15.30 – 16 ч. да ги възстановим. Съветът на дерматолога е да се съобразяваме и с метеорологичната обстановка и в горещниците да отидем на плаж по-късно – след 16.30 – 17 ч.
„Това 100% се отнася до малките деца, т.е. в никакъв случай не бива да допускаме прекомерно излагане на слънце“, подчерта специалистът.
И докато в миналото много често хората допускаха слънчеви изгаряния в стремежа си да имат бронзов тен, което увеличава прекомерно много риска от развитие на меланоми в късен етап, днес е недопустимо да се стига до подобни ситуации и приложението на слънцезащитни кремове е задължително.
„За малките бебета до 6-месечна възраст се стараем да бъде само при необходимост. Малко са продуктите за деца на пазара, които са разрешени за бебета до 6-месечна възраст и затова трябва да подбираме козметиката, която избираме за тях“, каза д-р Желева.
Много често пациентите обсъждат със специалиста каква слънцезащита да изберат, както и дали да бъде под формата на спрей, крем или лосион. „Количеството, което нанасяме, трябва да бъде достатъчно, за да покрие всички фотоексфолирани участъци, т.е. когато се мажем, да не пропускаме зони, които стандартно включват уши, зоната на лицето“, обясни дерматологът и посочи, че при мъжете не бива да се пропуска зоната на скалпа.
Нанасянето на слънцезащита трябва да се повтаря на всеки 2 – 3 часа и при всяко излизане от водата, ако продуктът не е водоустойчив.
„Много лесно за приложение е да използваме дрехи, които имат опция да отразяват слънчевата светлина – това са UPF материите. Има голямо разнообразие от такива дрехи както за малки деца, така и за възрастните пациенти“, добави д-р Желева.
Важно е да използваме и продукти за след слънце. „Опцията да нанесеш кисело мляко е вариант в първите часове след самото изгаряне, но не бива да допускаме това да се случва днес, в XXI век, просто защото озоновите дупки и агресивността на слънцето, която наблюдаваме, е доста по-отчетлива и това вреди много по-силно на нашата кожа“, каза дерматологът.
Именно възрастните пациенти са тези, които забравят, че главата е тази част, която също следва третираме със слънцезащитен продукт. Д-р Желева поясни, че това следва да се прави, защото в годините клетъчните промени, които се натрупват, водят до развитие на различни новообразувания, като те могат да имат доброкачествен характер, но могат да имат и злокачествен характер. Тя отбеляза, че едно от раковите образувания – спиноцелуларния карцином, се наблюдава най-често по долната устна и по ушите, а причината е за това е, че слънчевата светлина стига най-лесно до тези две повърхности.
„Другата диагноза, която виждаме при пациенти над 60 – 70-годишна възраст в областта на носа и на скалпа, където имаме плешивост при мъжете, са актиничните кератози. Те се водят преканцероза, т.е. още не се е стигнало до раково образувание“, допълни дерматологът, като уточни има начин процесът да бъде спрян, но всичко това тръгва от натрупаната слънчева светлина и клетъчни промени, които са се случили в годините назад, когато сме пропускали да използваме слънцезащита и да слагаме шапка.
Специалистът коментира, че една от най-известните диагнози е заболяването псориазис, за което вече има изградени практики. „По българското Черноморие има профилакториуми, специално създадени спа комплекси, защото там комбинираме калолечението с морската вода и със слънчевата светлина“, каза д-р Желева и отбеляза, че пациентите с псориазис посещават районите на Тузлата до Балчик или района на Поморие. Псориатистите, които имат сравнително не толкова голямо засягане на кожата, могат да си позволят да приложат този метод през лятото и да влязат в дълга ремисия през есента и през зимата.
Друго заболяване е атопичният дерматит при малки деца. В своята практика специалистът разделя атопиците на две групи – тези, които се подобряват през лятото, и тези, които се влошават тогава. „Тези, които се подобряват през лятото, реагират добре на слънчевата светлина, тя играе ролята на натурална фототерапия и влизат в една ремисия за целия летен сезон, т.е. нямат обриви, които са характерни за тяхното състояние за този период от време“, обясни д-р Желева и уточни, че при тези пациенти, които са влошават през лятото, следва да се намеси дерматолог.
Важно е родителите да познават клиничната картина на своето дете и в зависимост от това децата, които се подобряват през лятото, активно да правят морски бани и да ходят на море, а тези, които се влошават, да се пазят от прекомерно изпотяване.
Специалистът обърна внимание, че колкото по-високо се качваме в планината, толкова по-лесно изгаряме. „Недейте да взимате вашия слънцезащитен крем само на морето, а задължително и в планината“, призова д-р Желева и отбеляза, че и в планината важат същите правила за нанасяне на слънцезащитата, както и на плажа.
Дерматологът посочи, че колкото по-високо се качваме в планината, толкова повече стимулираме надбъбречната жлеза да произведе собствени минералкортикостероиди, които при такъв тип хронични заболявания, какъвто е атопичният дерматит, отново може да се влезе в дълга ремисия.
Д-р Желева е категорична, че когато пациентът има специфичен проблем, е добре да се обърне към специалист, който да му даде правилната насока какъв продукт да избере, как да го прилага и колко често. „Интернет не е мястото за консултация“, заяви тя.
Специалистът посъветва да не се доверяваме на инфлуенсъри, които рекламират даден продукт, да не търсим във форуми и групи в социалните мрежи отговор на въпроса относно даден обрив и как да го лекуваме. „Много по-лесно, бързо и достъпно е това да се случи през платформа на онлайн консултация, ако съответно човек реши да се възползва от тази опция. Моят съвет към пациентите е да се обръщат към специалистите, когато се говори за дерматологични заболявания, които подлежат на контрол. Тук влизат включително слънчева алергия, изгаряния, обриви, които се влошават“, заключи д-р Желева, като призова да не отлагаме консултацията с дерматолог. | БГНЕС