Миналата седмица - на 3 и 4 октомври, в хотел „Сплендид“ в Бечичи-Будва под егидата на Атлантическия съвет на Черна гора (АСЧ) се проведе 14-ият форум „Да бъдем сигурни“ (2BS).
Според уебсайта му 2BS е водеща конференция за политическа сигурност в Югоизточна Европа. Темата на тазгодишното издание е „Свят в безпорядък: превръщане на несгодите във възможност“, като акцентът бе поставен върху последиците и предизвикателствата за сигурността в Западните Балкани. Събитието събра над 400 участници, сред които правителствени служители, високопоставени представители на международни организации и дипломатически мисии, както и водещи експерти в областта на сигурността и международните отношения.
АСМ изтъква, че от създаването си през 2006 г. „се е посветила на насърчаването на евроатлантическите ценности и международната сигурност“. През същата година ACM стана член на Асоциацията на Атлантическата харта (ATA). Дейността му се осъществява чрез три центъра, най-значимият от които е Центърът за цифрова криминалистика (DFC), основан през 2018 г. с цел „борба с дезинформацията, фалшивите новини и пропагандните кампании, насочени към дестабилизиране на демократичните процеси в Черна гора и Западните Балкани“. Основател на форума 2BS и на DFC е Саво Кентера. Той е председател на ДКМС от 2008 г. до май 2022 г., когато правителството на Дритан Абазович го назначава за ръководител на Агенцията за национална сигурност (АНС). Саво Кентера заема този пост едва пет месеца. Той беше уволнен, след като ДПС спря да подкрепя Дритан Абазович, защото беше подписал спорния договор със Сръбската църква (СЦ). Преди да бъде уволнен, Саво Кентера започна операция на АНО срещу руската шпионска мрежа, за която се твърди, че е проведена в сътрудничество с международни партньори и Специалната прокуратура (СПП).
Двама черногорски граждани бяха арестувани, шестима руски дипломати бяха експулсирани, а на 28 чужденци беше забранено да влизат в страната... Само че операцията се оказва фарс: в крайна сметка двамата черногорци не са обвинени в шпионаж, само единият е заподозрян в незаконно притежание на оръжие и до съдебен процес така и не се стига. Въпреки това Саво Кентера похвали „професионалната работа“ на АНБ... Той даде да се разбере, че не иска „никой да си мисли, че там работят престъпници или хора, свързани с организираната престъпност“. Разговорите със служител на АНБ по защитената услуга за съобщения Sky обаче показаха друго.
В продължение на много години Саво Кентера избираше да организира форумите на 2BS в един и същи дворец - хотел „Сплендид“ в Будва, крайморския град, от който е родом. Това луксозно заведение е открито и дълго време управлявано от покойния Виктор Иваненко, бивш шеф на КГБ по времето на Борис Елцин. Очевидно това не е притеснявало режима на Мило Джуканович, силният човек на Черна гора от 1991 до 2020 г., който се представя като прозападен.
Въпреки това хотел „Сплендид“ е известен като място за срещи на руските разузнавателни служби и чуждестранни и местни бизнесмени и/или мафиоти. Политиците и престъпниците не са единствените, които имат връзки с руските разузнавателни служби. На 24 май 2022 г. тогавашният глава на Черногорската православна църква (ЧПЦ), Михайло, също се среща с полковник от ГРУ (Главното разузнавателно управление на Русия), Леонид Малофеев. След петчасова среща двамата мъже бяха снимани заедно.
Руската православна църква, която е близка до тайните служби, е установила силни връзки, включително финансови, с Черногорската църква. Що се отнася до Сръбската църква, която оспорва съществуването й, тя никога не се е опитвала да прикрие недуховните си връзки с Московската патриаршия.
Вече са разпространени множество публикации за финансовата и политическата подкрепа на Владимир Путин и неговите олигарси за независимостта на Черна гора. Публикуването на аудиоразговори (записани тайно) на тогавашния посланик на Сърбия и Черна гора в Русия Милан Рочен (и дългогодишен довереник на Мило Джуканович) хвърли нова светлина върху ролята на Русия в тази кампания за независимост. Публикуването на непубликуваните досега записи беше обявено наскоро от проруската медия IN4S. Публикуването на този потенциално вреден за ДПС материал беше спряно, както се твърди, по нареждане на руското посолство.
Под управлението на ДПС и нейния лидер Мило Джуканович Черна гора се превърна в един от центровете на руски шпиони и руска организирана престъпност в Югоизточна Европа. Западната преса и официалните доклади на западните правителства постоянно предупреждават за руско влияние в крепостта на Мило Джуканович. Освен това през 2011 г. ДПС подписа стратегическо споразумение с „Единна Русия“ на Владимир Путин, което никога не е било отменяно.
През март 2023 г. руският опозиционен вестник „ Новая газета“ и „Трансперънси интернешънъл“ публикуваха подробен доклад за продължаващия приток на руски мръсни пари, шпиони и експерти от разузнаването в Черна гора за кибервойна през 2019 г.
Закупуването на недвижими имоти, включително обект на културното наследство, и закрепостяването на руските разузнавателни служби не би могло да се случи без благословията на органите на ДПС. Към 2019 г. Черна гора вече беше влязла в НАТО и твърдеше, че е в лоши отношения с Кремъл заради предполагаемия опит за преврат през есента на 2016 г. точно в деня на парламентарните избори. Последвалият телевизионен съдебен процес се превърна в сатиричен фарс, завършил с оправдателна присъда на първа инстанция за всички обвиняеми. В анализите си за „злонамерено руско влияние“ ACM до голяма степен пренебрегва ролята на Мило Джуканович и неговото ДПС, както във връзка с предприсъединителния период, така и по време на членството в нато. Това не се споменава нито на форумите на 2BS, нито в публикациите на ДФК. Всичко се фокусира върху маргиналната роля на проруските партии в Нова сръбска демокрация (НСД) и Демократичната народна партия (ДНП). Дори лидерите на тези малки партии индиректно признават своята незначителност в отношенията на Черна гора с Русия: Кремъл има по-добри приятели в рамките на бившия истаблишмънт на ДПС.
Тази година правителството на Милойко Спаич обяви, че ще отпусне 50 000 евро за спонсориране на конференцията на 2BS по искане на АСМ... Министрите от блока „Вучич-Путин“ в неговото правителство обаче се противопоставиха на това, което е странно, като се има предвид, че част от парите трябваше да отидат за руските „домакини“ на форума. Но мнозинството в коалицията се обяви за продължаване на публичната подкрепа за АСМ.
Въпреки това последвалите реакции на министър-председателя показват, че вместо това конференцията е била използвана, за да се вплете за пореден път похвала за Мило Джуканович. Освен това има твърдения за задкулисни маневри за договаряне на коалиционно споразумение за разпределение на властта в столицата Подгорица с поддръжници на настоящия президент Яков Милатович, който беше в лоши отношения с ръководителя на правителството и в крайна сметка напусна редиците на тяхната партия. В крайна сметка Милойко Спаич не присъства на форума на 2BS: В социалната мрежа X той написа, че конференцията е преминала „противно на очакванията“.
Количеството и качеството на сътрудничеството на АСМ с подобни организации също е под въпрос, поне що се отнася до популяризирането на евроатлантическите ценности... Предполага се, че това означава подкрепа за демокрацията, върховенството на закона и борбата с организираната престъпност. Йорн Флек, директор на Европейския център на Американския атлантически съвет в Съединените щати, посочва, че неговата организация и ACM нямат нищо общо помежду си и осъществяват съвсем различни дейности.
Неотдавнашна статия в New York Times обобщава трите десетилетия на „корумпирано“ управление на Мило Джуканович, който в началото е бил обожаван от Слободан Милошевич, преди удобно да се дистанцира от него, за да прегърне официално западната кауза. В него се казва, че конференциите на 2BS са го насърчавали (отчасти с парите на данъкоплатците), като са твърдели, че подкрепят евроатлантическите ценности. „Черна гора (...) се е превърнала в убежище за наркотрафиканти и контрабандисти на цигари“, се казва в документа. Неща, които със сигурност не могат да бъдат включени в публикациите на АСМ, която очевидно все още е отдадена на своята кауза. I БГНЕС
Анализът е публикуван чернгороското списание Монитор.