Не е редно да се говори за Сърбия по такъв начин, защото тя продължава да гледа на България като на потенциален враг и тероризира от много години насам българското малцинство, пред което трябва да сме отговорни. Това заяви пред БГНЕС политикът и общественик Едвин Сугарев, генерален консул на България в Ниш в периода 2016-2020 г.
Така той коментира отличната оценката, която настоящият ни посланик в Белград Петко Дойков дава за двустранните ни отношения в интервю за сръбска медия.
„Това не е най-добрата и честна позиция, която може да бъде изразена от един дипломат за състоянието на отношенията между България и Сърбия. За съжаление, не вярвам, че някой ще налага санкции и въобще ще бъде санкциониран по какъвто и да бил начин, освен разбира се с моралната санкция на хората, които едва ли ще бъдат доволни от подобно разглеждане на проблемите“, заяви авторът на книгата „Елегия за краището – съдбата на българите в Западните покрайнини“, която властите в Белград считат за изключително опасна за своята национална сигурност и по тази причина многократно арестуваха и не допускаха за разпространение в Босилеград.
Едвин Сугарев посочи, че един от проблемите на родната дипломация е, че всеки посланик се опитва да представи отношенията между България и държавата, в която е изпратен в най-благоприятна светлина и знае, че в тази игра лошите вести се наказват. „Тази позиция на посланик Петко Дойков не е много различна от позицията, която имаше посланик Радко Влайков. Той твърдеше, че отношенията между България и Сърбия по време на неговия мандат /2016-2020 г./ са на най-високото равнище от цялата история на двустранните отношения. Нещо, което и тогава не беше вярно“, подчерта той.
Сугарев е категоричен, че българските институции трябва да се разграничат от оценката, която дава посланик Дойков.
„Не би било редно да се говори за българо-сръбските отношения без да се има предвид в какви позиции се намират официалните власти на Сърбия в момента. Александър Вучич предприема действия, които се приемат много остро и се отричат от целия Европейски съюз, на който Сърбия уж се стреми да стане член, а България е член и би трябвало да коригира своето отношение в този дух“, заяви Сугарев.
Той подчерта, че не може да се говори за сериозни намерения на Сърбия към Европа, след като нейният президент стои на една трибуна заедно със стопанина на Кремъл Владимир Путин, подписва икономически договори с Евразия и поддържа най-добрите отношения с Китай. І БГНЕС