Стратег на Тръмп работи за свалянето на албанския премиер Еди Рама

Републиканският стратег, който доведе до политическото възкресение на Доналд Тръмп през 2024 г., помага на основната опозиционна партия в Албания да постигне победа.

Съветникът на кампанията на Тръмп и републиканският гуру на изборите Крис Ласивита сега подкрепя консервативната Демократическа партия на Албания, чийто лидер Сали Бериша се надява на политическо завръщане след обвинения в корупция по време на важните избори на 11 май.

С подкрепата на Ласивита Бериша се опитва да свали от властта Еди Рама,  който държи силни карти в Албания повече от 2 десетилетия, първо като кмет на Тирана, а след това като премиер.

Победа за Бериша би сложила край на 12-годишното управление на социалистите на Рама, което международните наблюдатели описват като период, белязан от  завладяване на държавата от една партия. Успех на Бериша би довел на власт политическа сила, която открито подкрепя програмата на Тръмп в регион, отдавна считан за стратегически уязвим от руско и китайско влияние.

„През последните две години Крис Ласивита е съветвал две важни политически фигури в две различни страни... Тези два случая са Доналд Тръмп и Сали Бериша“, каза говорителят на Демократическата партия Алфред Лела.

Според Лела, двамата имат „много сходни профили".

„Те бяха преследвани от установения елит – местен и международен – преследвани от съдебните системи на своите страни и представяни като опасни аутсайдери, които трябва да бъдат елиминирани от политиката на всяка цена“, каза той.

На събитие по-рано тази година Лачивита заяви, че „с процъфтяваща демокрация и истинско приятелство с Америка, можем да направим Албания отново велика“, показвайки палец нагоре към публиката.

Бериша, който днес е на 80 години, е считан за баща на албанската демокрация заради ролята си в протестното движение, което свали последния твърдолинеен комунистически режим в Европа през 1992 г., и заради това, че стана първият демократично избран президент на страната.

Но през 2021 г. той беше мишена на администрацията на Джо Байдън заради обвинения в корупция, което даде начало на 3 години хаос в Демократическата партия на Албания, през които Бериша беше изключен от парламентарната група и в крайна сметка поставен под домашен арест в очакване на разследване – преди съдът най-накрая да му върне контрола над партията през 2024 г.

Макар проучванията да сочат, че управляващата Социалистическа партия може да спечели около 48% от гласовете, а демократите да изостават с поне 10 процентни пункта, въвеждането на гласуване за диаспората за първи път и ниската надеждност на проучванията могат да доведат до изненада. Партията, която спечели парламентарно мнозинство, формира новото правителство и избира министър-председателя.

Това би представлявало зашеметяващо възраждане за Бериша, човек, който някога изглеждаше политически мъртъв и погребан.

Черният списък на САЩ

До 2021 г. Бериша беше пърно президент, после изкара два мандата като министър-председател и до голяма степен се оттегли, за да даде път на следващото поколение да поведе Демократическата партия.

Тогава дойде шокът от чужбина: САЩ обявиха него, дъщеря му и сина му за persona non grata, като тогавашният държавен секретар Антъни Блинкен посочи „значителна корупция“ като причина за забраната им да влизат в страната.

Администрацията на Байдън заяви, че Бериша е замесен в „злоупотреба с публични средства и намеса в публични процеси за собствена облага и за да обогати политическите си съюзници и членовете на семейството си за сметка на доверието на албанското общество в държавните институции и публичните служители“.

„Г-н Бериша поиска факти и доказателства, както и няколко американски конгресмени, но държавният секретар Блинкен не предостави нито едно доказателство“, каза Лела относно черния списък.

Албания е силно проамериканска страна и включването на историческия лидер на основната опозиционна група в "черния списък" на САЩ е равносилно на политическа смъртна присъда за партията в очите на много албанци.

„Ласивита публично заяви, че статутът на Бериша не го е отблъснал, а го е вдъхновил. Той се присъедини към трудна кампания за партия, която се опитва да се възстанови, след като беше доведена до ръба на политическата екзекуция“, обясни Лела.

Бериша – кардиолог по образование, който съчетава интелектуален облик с пламенна, борбена политика – съобщи, че разследването за корупция в страната, по което бяха повдигнати обвинения след включването му в списъка на САЩ и домашен арест, е политически мотивирана атака.

Той даде старт на протестно движение, при което демонстранти запалиха гуми пред кметството на Тирана, изгориха парламентарни столове и кукли на лидерите на управляващата партия.

Затворен в апартамента си в центъра на Тирана, Бериша постави микрофон на осмия етаж на жилищната си сграда и се обръщаше към тълпата през прозореца, появявайки се редовно, докато не беше освободен от домашен арест през ноември 2024 г.

Всички се надпреварват да угаждат на Тръмп

Рама, който е на власт от 2013 г., работи усилено, за да спечели благоразположението на Запада – от появяването си на срещи в Брюксел в спортни панталони и маратонки до посрещането на евробюрократи като кралски особи на лъскави конференции, организирани в Тирана.

Харизматичен и често умишлено преувеличаващ, той работи усилено, за да се превърне в любимия албанец на Запада. Той също така привлече помощта на високопоставени западни съветници, наемайки стратега на Лейбъристката партия Аластър Кембъл през 2012 г., за да му помогне да изработи това, което в крайна сметка се превърна в убедителна победа на изборите през 2013 г. По-късно бившият британски премиер Тони Блеър също се включи в консултирането на Рама.

И демократите не са единствените, които се опитват да спечелят благоразположението на близкото обкръжение на Тръмп.

В интервю през април Рама заяви пред "Блумбърг", че счита Тръмп за „добър за всички“ и че „Бог е спасил Тръмп“ след опита за покушение срещу него по време на предизборната кампания в САЩ през юли 2024 г., „не само за да направи Америка отново велика... но и за да събуди Европа и да я накара да се вземе в ръце“.

Рама също така предаде един от най-доходните проекти за развитие в съвременната история на страната на зетя на Тръмп, Джаред Къшнър, включително 99-годишен лизинг на остров Сазани – изоставена бивша военна разузнавателна база край блестящото южно крайбрежие на Албания – и земя в делтата на река Вьоса.

Амбициите на ЕС

Напрегнатите политически атаки между демократите на Бериша и социалистите на Рама рискуват да попречат на амбициите на Албания за присъединяване към ЕС, което е най-важният въпрос за избирателите.

„Конфронтационният им подход е това, което пречи на страната да реализира пълния си потенциал и да продължи по пътя си към интеграция в ЕС“, смята Валбона Зенели, сътрудник в Атлантическия съвет.

„Нуждаем се от нова вълна лидери и партии и от прекъсване на гласуването за партийни лидери, вместо за политически платформи и политики“, продължи тя.

За разлика от повечето от балканските си съседи, които продължават да са въвлечени в неразрешими спорове, произтичащи от разпада на Югославия през 90-те години, Албания не среща почти никаква регионална или международна опозиция срещу членството й в ЕС и до голяма степен действа като стабилизиращ фактор в региона.

В момента страната се счита за фаворит за членство в ЕС заедно със северния си съсед Черна гора, като Рама обеща да осигури присъединяването до 2030 г. в предизборната си кампания за неделните избори.

„Това е, което ме тревожи най-много – дали след изборите разделението в страната ще продължи да забавя реформите и инициативите, които най-накрая биха могли да я изведат от този продължаващ десетилетия посткомунистически преходен процес“, подчерта Зенели. | БГНЕС

----------------------

Уна Хайдари, "Политико"

Последвайте ни и в google news бутон