WSJ: Корупцията пропуква прозорците на Белия дом

В администрацията на Тръмп има много „счупени прозорци“.

Знаем теорията за счупените прозорци. Това е прозрението, представено от учените Джеймс Кю. Уилсън и Джордж Келинг през 1982 г., че видимите признаци на безредие, ако останат неотстранени, подтикват към още по-голямо безредие и престъпност. Това е здрав разум, поднесен с академичен блясък, и точно това, което ви е казвала баба ви: Ако не смениш прозореца, ще си помислят, че на никого не му пука. Уличните престъпници ще забележат. Скоро някоя нощ ще разбият входната врата и ще оберат апартамент на първия етаж. Кварталът ще започне да запада и престъпността ще се разраства. Това е естественият ход на нещата, който консерваторите разпознават мигновено, защото за тях животът не е абстракция, а реалност.

В администрацията на Тръмп има много „счупени прозорци“, и републиканците трябва да започнат да правят това, което баба им би направила. Тя нямаше просто да обърне поглед встрани.

Ще се ограничим тук само до въпроси, свързани с лична финансова изгода от последната седмица, когато президентът Тръмп посети Близкия изток.

Президентът и семейството му замъгляват границите между публичната политика и частната печалба. Тръмп се среща с лидери на страни, където негови роднини правят бизнес. Огромни жилищни кули с марката „Trump“ се изграждат в Саудитска Арабия. Голф игрище се изгражда в партньорство между Катар и Trump Organization. Инвестиционен фонд от Обединените арабски емирства вложи 2 милиарда долара в криптофирма, свързана с Тръмп. Следващата седмица Тръмп ще проведе гала вечеря в голф клуба си във Вирджиния за топ 220-те притежатели на неговата мем-монета $TRUMP.

Частни или кралски фондове от ОАЕ, Саудитска Арабия и Катар са ангажирали над 3,5 милиарда долара в частен инвестиционен фонд, управляван от Джаред Къшнър, зетя на Тръмп. Държавно подкрепени фондове от Катар и ОАЕ са основни инвеститори в кръг на набиране на 6 милиарда долара за компанията xAI на Илон Мъск. Той седеше зад престолонаследника Мохамед бин Салман, докато президентът говореше по време на възторжена реч в Рияд.

Всичко това вярно ли е? Напълно етично и законно ли е? Кой следи за случващото се? Обикновено това би било Министерството на правосъдието и ФБР, но главният прокурор Пам Бонди също се е облагодетелствала от лобистка дейност в полза на Катар, а Каш Пател е бил консултант на тази държава, преди да стане директор на ФБР. Демократите биха могли да надигнат по-ефективно тревога, ако не бяха прекарали пет години в игнориране на обвиненията за влияние върху администрацията на семейство Байдън.

Други медии съобщиха за скъпия частен клуб, който Доналд Тръмп-младши и приятели ще открият във Вашингтон – място, където влиятелни и заможни лица могат да се срещат извън полезрението на обществото.

Една от последните статии на „Уолстрийт джърнъл“ започва така: „Биткойн Исус търсеше помилване и беше готов да плати.“ Това е историята за богат инвеститор в криптовалути, обвинен в измама и укриване на данъци, който се опитва да получи предварително президентско помилване. Апаратът за помилвания в Белия дом на Тръмп е като „Дивия запад“. На хора от „орбитата“ на президента, включително консервативни инфлуенсъри, се предлагат „баснословни“ месечни хонорари.

Толкова много пари текат из тръбите на този Белия дом. И разбира се, ето го и личния подарък от Катар на стойност 400 милиона долара – чисто нова президентска машина Air Force One. Президентът я прие и каза пред журналисти, че това било „просто жест на добра воля“ от страна на Катар. „Когато свърша с него, ще отиде в моята библиотека“, подобно на самолета, изложен в библиотеката на Рейгън в Сими Вали, Калифорния.

Всъщност този самолет Air Force One е бил използван от 1973 до 2001 г. от всички президенти – от Ричард Никсън до Джордж У. Буш. Той не е бил подарък от чуждо правителство и не е използван за нищо друго освен да радва деца и родители, които могат да го посетят и да видят как е изглеждал пътуващия президентски офис преди 40 години.

Модерните самолети Air Force One не само осигуряват сигурност, но имат и отбранителни функции. Катлийн Кларк, специалист по етика от юридическия факултет на Вашингтонския университет в Сейнт Луис, заяви пред PBS, че този подарък няма никаква полза за данъкоплатците. Правителството не получава „еквивалента на Air Force One безплатно. Получава рамка на самолет, която ще трябва да бъде разглобена и проверена за шпионски устройства, след което да бъде изградена наново. Това не е изгодна сделка. Това дори не е корумпирана сделка. Просто е корупция.“

Всичко това – голф игрището, инвестициите, помилванията, самолетът – обикновен политически непотизъм ли е, взаимни услуги и купуване на влияние? Огледален образ на засилената алчност от ерата на Байдън, със закони, пълни с пари за съюзници и приближени, и син, който се обажда на „Големия човек“? Или става дума за нещо по-дълбоко?

Трудно е да накараш поддръжниците на Тръмп да се разтревожат от всичко това, дори от инстинкт за самосъхранение – ако демократите спечелят Камарата на представителите през 2026 г., единствената тема ще бъде катарският самолет и клаузата за възнагражденията в Конституцията. Четири месеца след изборите, твърдото ядро на базата все още се наслаждава на едно особено чувство на триумфална горчивина: Това ще им е за урок. Те се радват на унижението на демократите и на идването на по-добри политики. Гордеят се, че имат президент, който действа и е смел. А ерата на Байдън, според тях, също е била корумпирана. Колко трогателно и остаряло, колко напълно в стил РИНО (републиканец само на име) е да се тревожиш за формите и традициите, които отдавна са изчезнали – и за почтеността, и за външния ѝ вид.

Но разрастващата се, зловонна мъгла от това, което изглежда като корупция и облагодетелстване, може да съсипе всичко за поддръжниците на Тръмп и да затъмни други аспекти от политиките му.

Споменах речта на президента в Рияд, по време на Арабско-ислямско-американската среща на върха. Той се обърна към лидери от над 50 държави с мюсюлманско мнозинство. Това беше впечатляваща реч, според мен важна. Историята ще я запомни. Съмнявам се, че Америка я забеляза.

Тръмп разкри същността на философията си относно външната политика: той мрази войната и обича златото. Това е. За да я разбереш напълно, за да осъзнаеш нейния смисъл, трябва да прекрачиш през много счупени стъкла. „Летящият дворец“ нарушава клаузата за възнаграждения. Синовете извличат огромни печалби от президентството на Тръмп.

В днешната Републиканска партия практиката е да си затваряш очите. Виждаш напредък в политиките – прощаваш му. Страхуваш се, че ще останеш извън кръга на властта във Вашингтон – прощаваш му. Страхуваш се, че ще те нарекат слаб в твоя окръг – прощаваш му.

Но скандалите – или скандалното безразличие – не са цената, която трябва да се плаща за постигане на политически резултати. Цената, която ще платят нашите деца, е едно обезобразено, унизително и, да, олигархично управление. Ще им е трудно да бъдат идеалисти и смели хора, когато такава тежест виси на шията им.

Единственото нещо, от което администрацията се страхува, е базата. Това е единствената реална опозиция. Единственото противодействие. Републиканци, бъдете като баба. Видите ли счупен прозорец – настоявайте да се оправи. Иначе ще си помислят, че на никого не му пука. | БГНЕС

---

Пеги Нунан, „Уолстрийт джърнъл“

Последвайте ни и в google news бутон