Михаил Чачановски: В планината излишната самоувереност е опасна

Лятната жега ни подканва да напуснем града.

Съвсем наблизо е планината, понякога на по-малко от половин час с градски транспорт. През лятото обаче високо горе може да бъде опасно – горещини, бури, хлъзгав терен и физическо изтощение.

Михаил Чачановски е планински и ски водач с дългогодишен опит. Пред БГНЕС планинският водач разказва за това как да подходим отговорно към преходите и да избегнем инциденти.

Какви са най-честите инциденти в планината през лятото?

„Най-често срещаме травми от падания – навяхвания, счупвания, подхлъзвания. Понякога хора се изгубват, изтощават или подценяват времето и терена. Лятото също крие риск от топлинен удар или обезводняване – особено при късно тръгване и без достатъчно вода“.

Какво трябва да има в една добре подготвена раница за еднодневен преход?

„Минимум 1.5–2 литра вода, храна и енергийни барчета, лека ветровка или дъждобран, хубаво е да носим и по-плътна дреха. В града може да е много горещо, но високо в планината температурите могат да ни изненадат.  

Задължително е да имаме слънцезащита, аптечка, челник, карта или GPS, зареден телефон. Обувките трябва да са здрави и удобни, по възможност над глезена за допълнителна стабилност при преход и избягване на наранявания по камъните“.

Как да разпознаем приближаваща гръмотевична буря? Какво да направим, ако ни изненада високо?

„Ако приближава буря, облаците се сгъстяват, рязко излиза студен вятър, спада температурата, могат да се чуят гръмотевици в далечината.

Ако ви застигне буря – слезте ниско, далеч от върхове, метал и дървета. Зимната маркировка, особено във високите части на българските планини е с тръбни колове, оцветени в черно и жълто. В случай на буря трябва да се отдалечите от тях, но без да тичате на посоки. Внимавайте да не се изгубите.

Потърсете подслон, не стойте изправени, а приклекнете върху раницата със събрани крака. Не говорете по телефона по време на бурята, най-добре го изключете. Ако носите щеки или други метални предмети, отдалечете се от тях“.

Кои са най-честите грешки на туристите?

„Най-често хората тръгват без да погледнат прогнозата за времето в планината – в града или в ниското всичко може да е спокойно, а нагоре да се развихри буря. Други грешки са лоша преценка на маршрута, непознаване на района, към който се отива, липса на вода, неподходящи обувки. И също – твърде късно начало на прехода.

Типично през лятото в нашите планини се образуват бури по-късно следобед, а сутрините са ясни и тихи. В планината излишната самоувереност може да бъде много опасна за цялата група. Като правило, не бива да се ходи сам, винаги казвайте на близките си къде отивате и кога възнамерявате да се върнете“.

Какво трябва да знаем, ако сме с деца или кучета?

„Избирайте кратки и леки маршрути с възможност за почивка и сянка. Носете много вода. Децата се уморяват по-бързо, а кучетата могат да наранят лапите си по остри камъни. Винаги дръжте кучето на повод при хора или диви животни“.

Кога се обръщаме към Планинската спасителна служба и какво съобщаваме?

„При всяка ситуация с травма, буря, загубване или сериозно изтощение. Най-важното е да дадете точно местоположение, брой хора, състояние на пострадалия, терена и времето. Това спестява време и живот“.

Препоръчани приложения и техники за ориентиране?

„В интернет има много приложения за телефон, както и онлайн пътеводители. Винаги когато отивате в непознат район обаче, попитайте някой по-опитен или местен за подробности по избрания маршрут. Онлайн информацията може да е неточна, непълна или да не е съобразена с настоящите условия – пътеките могат да се срутят, може да има паднали дървета и камъни или да е затворена част от пътя по друга причина.

За подаване на сигнал ползвайте единния телефонен номер при инцидент - 112. Можете да инсталирате и приложението на Планинска спасителна служба. В случай на нужда така можете да подадете точни координати за местонахождението си. Винаги зареждайте телефона и носете и хартиена карта с компас. Технологиите не винаги работят – особено в по-отдалечени места“.

Независимо дали сте начинаещ или опитен планинар, спазването на тези основни принципи може да ви спести проблеми и да направи изживяването ви наистина пълноценно. Планината е свободно достъпна за всеки, но не е без правила и опасности, за това винаги заслужава уважение, съветва планинският водач Михаил Чачановски. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон