Камарата на представителите в Конгреса на САЩ одобри данъчния законопроект на президента Тръмп. Икономиката все още е в сянката на несигурност, породена от политиките на Тръмп, което е още една причина за бързо финализиране на търговските споразумения и ускоряване на дерегулацията.
Спадът от 33 000 работни места в частния сектор предизвика опасения, че пазарът на труда буксува. Може би не е съвсем така. Официалният правителствен доклад отчете 147 000 нови работни места, а безработицата спадна до 4,1% от предишните 4,2%. Администрацията на Тръмп ликува, макар че това прилича повече на радост от облачно време, само защото все още не се е стигнало до истинската буря.
Цифрите на пръв поглед прикриват един по-притеснителен факт — работодателите стават все по-предпазливи. От новите работни места, 132 000 са в публичния сектор, здравеопазването и социалните услуги, като местните и щатски власти добавят около 80 000. Това са сфери, по-слабо зависими от пазарната динамика, тъй като се финансират с държавни средства. В частния сектор наемането на работници остава почти без промяна.
Очакваният производствен подем така и не се е състоял — броят на работните места в индустрията дори е намалял със 7 000. В търговията, транспорта и складирането няма движение. Ръстът на заплатите също се е забавил до годишен темп от 2,6%, което означава, че реалните доходи почти не растат.
Спадът на безработицата се дължи основно на намаляване на работната сила — коефициентът на участие в нея се понижи до 62,3%, най-ниското ниво от декември 2022 г. Месечните данни от проучването на домакинствата могат да бъдат променливи, но фактът, че работната сила е намаляла с 364 000 души от януари насам, не вещае нищо добро.
Една от причините вероятно е, че чуждестранните работници напускат страната или избягват да дойдат от страх от депортации. Броят на работещите, родени извън САЩ, е намалял с 735 000 от началото на годината. Масови арести може да зачестят, особено ако заместник-началникът на кабинета в Белия дом Стивън Милър получи достъп до 170 милиарда долара за имиграционен контрол и вътрешна сигурност, осигурени чрез новия данъчен закон.
Междувременно младежката безработица е нараснала до 14,4% спрямо 12,3% година по-рано — най-високото ниво от януари 2021 г., когато повечето щати все още бяха в локдаун заради Ковид. При икономическо забавяне работодателите първи започват да ограничават наемането на неопитни работници. Всичко това сочи, че пазарът на труда не се е сринал, но вече показва пукнатини.
Затова намаляването на политическата несигурност става от решаващо значение за съживяване на инвестициите и наемането. Приемането на законопроекта за бюджетна консолидация ще премахне част от данъчната несигурност и може да стимулира растежа, макар и умерено. Но търговската политика все още тегне над икономиката, като увеличава разходите за потребителите и бизнеса, дори и това да не личи пряко в данните за инфлацията.
Знаково предупреждение дойде от UPS, които за първи път ще предложат откупуване на трудови договори на шофьори на пълен работен ден. Скъпият трудов договор с профсъюзите от 2023 г. принуждава компанията да се откаже от услуги с ниска печалба като доставките за Amazon. Ръководството също така призна, че митата ще намалят превозите от Китай — най-печелившият търговски маршрут за UPS.
Администрацията на Тръмп рекламира търговска сделка с Виетнам, която може да отвори пазара там за повече американски стоки. Но това ще увеличи разходите за американците, тъй като сегашното мито от 10% върху стоки от Виетнам — основно облекло и електроника — ще скочи до 20%, а за реекспорт от Китай през Виетнам — до 40%.
Все още няма сключени споразумения с Европа или Япония, а тази седмица Тръмп заплаши да увеличи митата върху Япония до „30%, 35% или колкото решим“.
Повишаването на митата няма да убеди Федералния резерв да намали лихвите. Тръмп обвинява председателя Джером Пауъл за забавянето на икономиката, но проблемът не е в цената или достъпа до финансиране. Исканото от Тръмп понижение от 200 базисни пункта по-скоро ще разпали инфлацията и ще повиши доходността на облигациите, което ще направи дълговото финансиране по-скъпо за САЩ.
Може и да има основания за намаляване на лихвите при заседанието на Фед в края на юли, ако инфлацията остане под контрол, но това няма да помогне особено на икономиката. Много по-важно е да се премахне политическата несигурност — и това е задача на американския президент. | БГНЕС
---
Анализ на „Уолстрий Джърнал“