На пазар в събота: за еврото, родното производство и пенсиите

Качеството на пазарите и това в търговските вериги е категорично в полза на пазара.

Събота е! Жега е! На пазара в столичния квартал „Младост“ срещаме по-често възрастни хора. Какви са техните настроения в навечерието на 8 юли, когато официално трябва да бъде взето решението за присъединяването на България към еврозоната,  разказваме в нашия репортаж.

„Хората пазаруват, естествено по-малко в жегите. Основно са по-възрастни хора. Основната тема, която коментират е еврото“. Това сподели пред БГНЕС дългогодишната притежателка на сергия за зеленчуци. 

По нейните наблюдения мнозинството от купувачите изразяват притеснения и страхове относно приемането на еврото. Интересуваме се какъв е техният аргумент, на което тя отговаря: „Искаме си лева, това е най-честият отговор“. „Други си задават въпроса дали ще им се увеличи пенсията, когато се въведе еврото“, добавя продавачката, която е от Петрич. 

Тя пояснява, че големите търговски вериги убиват пазарите и заедно с това донякъде и българската продукция.  „Качеството на пазарите и това в търговските вериги е категорично в полза на пазара. Тук са пресните плодове и зеленчуци, тук е българският вкус. Много по-добър от много вносни плодове и зеленчуци“, подчерта тя.

На пазара има вече и първата чорбаджийска чушка. Много по-рано заради жегите. Тя се продава на 6 лева килограма. Чушките сиврия вървят между 6 и 7 лева. Доматите варират в зависимост от това дали са оранжерийни, градински или от големината. Тяхната цена се движи между 3.50 - 6.50 лева Царевицата е два лева. А краставиците вървят между 3.50 и 5 лева. Най-скъпи са черешите, като цената им варира между 12 и 16 лева, като хрущялката държи твърда цена от 15-16 лева. І БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон