Стратегията на папа Лъв за обединение във Ватикана

Папа Лъв XIV заминава на почивка в неделя, след като прекара първите два месеца от понтификата си в усилия за възстановяване на единството и утвърждаване на традициите в Католическата църква след нестандартния подход на своя предшественик.

Източници от Ватикана описват първия папа, роден в САЩ, като „предпазлив“, „методичен“ и „вслушващ се“. Лъв бе избран на 8 май от кардиналите след смъртта на харизматичния аржентинец Франциск — реформатор, който вдъхнови милиони, но същевременно породи разделения в Църквата по време на 12-годишния си понтификат.

Докато Франциск нарушаваше установените норми още от самото начало — отказвайки пищните одежди и дворци — Лъв действа внимателно, поставяйки акцент върху приемствеността и символите. Той възстанови носенето на традиционната червена моцета и украсената щола върху белите папски одежди. От 6 до 20 юли той ще почива в лятната резиденция в Кастел Гандолфо — място, което Франциск бе изоставил.

През есента Лъв ще се нанесе и в папските апартаменти на Апостолическия дворец, след приключване на мащабен ремонт. Франциск бе предпочел скромен апартамент в дома „Санта Марта“.

В публични изяви папа Лъв е приветлив, благославя бебета, усмихва се на поклонниците на площад „Свети Петър“ и дори пее заедно с фенове на бейзболния му любим отбор — „Чикаго Уайт Сокс“. Но зад тази достъпност се крие човек с дълбоко чувство за ред и протокол — доскорошен мисионер в Перу, който се присъедини към Римската курия през 2023 г.

„Неговият стил е простота... Той не се налага. С него трябва да се гледа не толкова външността, колкото съдържанието“, каза проф. Роберто Реджоли от Папския Григориански университет.

Историкът Шарл Мерсиер от университета в Бордо отбеляза, че Лъв акцентира повече върху институцията, отколкото върху личността на папата: „Франциск подчертаваше харизмата си. Лъв се стреми да се слее с институцията, която представлява нещо по-голямо от него самия.“

Много служители на курията го описват като „прагматичен“, „спокоен“, „умерен“, „обмислящ“ и „търсещ баланс“. Един от тях споделя: „Той слуша много. Иска да разбере как функционират нещата, преди да взема решения.“

Дори изказванията под анонимност са с положителен тон. „Курията бе разтърсена от реформите на папа Франциск, често наложени еднолично. С идването на Лъв настъпи известно облекчение“, заяви източник, пожелал анонимност. Незабравима останала и репликата му по време на първата му среща с курията на 24 май: „Папите идват и си отиват, курията остава.“

Това изявление рязко контрастира с упреците на Франциск, който в началото на понтификата си нарече курията „жертва на духовен Алцхаймер и жажда за власт“.

„Очевидно сме в етап на терапия чрез прегръдки“, коментира европейски дипломат. Друг посланик към Светия престол отбеляза: „Лъв преследва обединителен подход — точно заради това беше избран.“

Въпреки че като кардинал е критикувал миграционната политика на Доналд Тръмп, днес папата рядко споменава темата. Вместо това подчертава социалната справедливост. Той потвърди целибата на свещениците, даде ясно определение на брака като съюз между мъж и жена и призова епископите към твърдост в борбата срещу сексуалното насилие.

В дипломатически план, той отправи нови призиви за мир в Газа и Украйна. На 4 юни дори проведе телефонен разговор с руския президент Владимир Путин, като го прикани към „жест в полза на мира“. Това бе първият подобен контакт след началото на руската инвазия през 2022 г.

Завръщането към традиционната символика бе прието радушно от онези в Църквата, които се чувстваха отчуждени по времето на Франциск. Но според проф. Мерсиер това не изключва възможността за реформи в бъдеще. Лъв търси символично ребалансиране с цел обединение на разделеното стадо.

„Това може да се окаже и стратегия — чрез символични уверения да се подготви теренът за същностни промени“, заключи той. | БГНЕС, АФП

Последвайте ни и в google news бутон