Вучич и Си Дзинпин закаляват „стоманеното приятелство“ на 3 септември в Пекин

Посланик Ли Минг потвърди, че Китай ще ускори реализацията на съвместни проекти в Сърбия като още едно доказателство за стратегическото място на Белград по Пътя на коприната, в сърцето на Балканите.

 

Президентът на Сърбия Александър Вучич обяви, че на 3 септември ще се срещне с президента на Китайската народна република Си Дзинпин в Пекин. Сръбският държавен глава определи китайския лидер като „голям приятел и брат“, подчертавайки личните и политически връзки, които са в основата на т.нар. „стоманено приятелство“ между Белград и Пекин.

Изказването му дойде по време на посещение на строителните дейности по Дунавския коридор — инфраструктурен проект, реализиран с помощта на китайски компании. Чрез китайския посланик в Белград, Ли Минг, Вучич отправи лични поздрави към Си и подчерта, че с нетърпение очаква предстоящата среща в китайската столица, съобщи сръбският официоз „Политика“.

„Предайте моите най-сърдечни поздрави на президента Си и му кажете, че с нетърпение очаквам срещата ни на 3 септември“, заяви Вучич, като отново акцентира върху значението на Китай като един от ключовите външнополитически и икономически партньори на Сърбия.

Той припомни и предишна среща със Си Цзинпин в Москва, където китайският лидер му предложил да избере какво желае като жест на приятелство. „Ако е възможно — някоя фабрика“, отговорил тогава Вучич.

Предстоящата среща в Пекин е поредна стъпка към укрепването на всестранното стратегическо партньорство между Сърбия и Китай.

Посланик Ли Минг потвърди, че Китай ще ускори реализацията на съвместни проекти в Сърбия като още едно доказателство за стратегическото място на Белград по Пътя на коприната, в сърцето на Балканите. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон