Две мощни земетресения, най-силните във Венецуела за повече от век, отнеха живота на най-малко 164 души и разрушиха множество сгради близо до столицата, където жители издирваха свои изчезнали близки.
Най-силното земетресение във Венецуела от 1900 г. насам накара спасителите и местните жители да се катерят на тъмно по срутени апартаменти, търсейки оцелели и изваждайки хора от под развалините.
Франция, Испания и САЩ предложиха да изпратят спешно спасителни екипи след земетресенията с магнитуд 7,2 и 7,5, които според Американската геоложка служба (USGS) са разтърсили райони на запад от столицата на 24 юни вечерта.
Броят на жертвите бързо се увеличи. Временният президент Делси Родригес съобщи за най-малко 164 загинали и над 970 ранени, като отбеляза, че щатът Ла Гуайра, северно от Каракас, е бил силно засегнат, предаде АФП.
„Нямаме нищо, в момента нямаме нищо, дори силата или куража да влезем там, просто си представете“, каза 49-годишният Лари Рохас, стоящ пред срутена сграда, където семейството му е било затрупано в град Катия Ла Мар, щат Ла Гуайра.
Крайбрежният град е останал без електричество и много жители са прекарали нощта на улицата или в търсене на свои близки.
Земетресението с магнитуд 7,5 беше най-силното във Венецуела от 29 октомври 1900 г. насам, когато в открито море се случи трус с магнитуд 7,7. | БГНЕС