Русия е благодарна на Сърбия за нейната позиция, с която тя пази своя суверенитет, своята независимост и своето правилно разбиране за общата ни история.
Това каза Константин Косачов, заместник-председател на Съвета на Федерацията на Русия. Сърбия се намира в не леко положение, тъй като зависи от запазването на нормален търговски и икономически режим, включително и със Запада. Именно поради това е още по-значимо, че Сърбия не се поддава на този натиск, каза още Константин Косачов, цитиран от проправителственото издание "Политика".
"Без всякакво съмнение Европейският съюз, следвайки НАТО, води агресивна, завоевателна политика на разширяване – на места правно, а на други фактически. В тази тактика, която все повече започва да прилича на стратегия, разбира се, присъства стремежът Русия да бъде изолирана, като бъдат отнети всички нейни традиционни съюзници“, добави руският сенатор. Според него това може да се види както в страните, граничещи с Русия, така и в държавите, които пазят своя суверенитет, своята независимост и своето правилно разбиране за общата ни история. "Сред тях, разбира се, е и Сърбия“, добави той.
Косачов подчерта, че съществуват известни движения и Русия ги вижда, приема и разбира, но се ръководи от изявленията на сръбското ръководство, че външнополитическата стратегия остава непроменена и че нейна цел е запазването на възможно най-приятелски и добросъседски отношения с Русия. "Поради тази причина отправяме искрени думи на благодарност към нашите сръбски партньори“, каза още руският сенатор. I БГНЕС