Твърдата политика на Курти спрямо Сърбия предвещава нов мандат на премиерския стол

Последните социологически проучвания дават на управляващата партия над 50% подкрепа, колкото и на предишните избори през 2021 г.

 

Настоящият премиер на Косово Албин Курти очаква да си осигури нов мандат на предстоящите парламентарните избори в Косово, които ще се проведат в неделя, 9 февруари.

Опозицията, която е силно разединена, сочи с пръст Курти заради икономическото състояние на страната, които смята за разочароващи. Курти обаче следва неотменно твърдата си политика спрямо Сърбия и това му печели популярност, особено сред по-младите поколения.

Министър-председателят е на власт от 2021 г., лидер е на партията „Самоопределение“. Неговото правителство се съсредоточи през последните месеци върху премахването на последните останали паралелни сръбски институции, финансирани от Белград, в населените предимно със сърби райони на Косово.

Банки, пощи, данъчни служби, издаване на сръбски регистрационни номера... всички те бяха закрити или възпрепятствани. Използването на сръбския динар, което преди беше толерирано, е забранено от 1 февруари 2024 г.

„Престъпните групи вече нямат и никога няма да имат никаква власт. Никога повече няма да има незаконни регистрационни номера“, каза Курти на митинг в Митровица.

Тези решения вероятно ще осигурят на Курти голяма победа: последните социологически проучвания дават на партията над 50% подкрепа, колкото и на предишните избори през 2021 г.

През април 1999 г., по време на натовската операция "Съюзна сила" срещу Югославия на диктатора Слободан Милошевич, Курти е арестуван и пребит от югославските сили. Прекарва месеци в няколко затвора. По-късно същата година е обвинен в „застрашаване на териториалната цялост на Югославия и заговор за извършване на вражеска дейност, свързана с тероризъм“. Осъден е на 15 години затвор. Белград е принуден да прекрати войната в Косово, а Курти е освободен на 7 декември 2001 г. след международен натиск над режима на Милошевич.

Годините на управление на Курти бяха белязани от напрежение със сръбското малцинство и сръбския президент Александър Вучич, особено след тоталния провал на преговорите, организирани от Европейския съюз през 2023 г.

През май същата година десетки миротворци от Мироопазващата мисия на НАТО /КФОР/ бяха ранени при сблъсъци със сърбите, които първо бойкотираха местните избори, а впоследствие отказаха да допуснат избраните албански кметове до общинските сгради.

През септември 2023 г. сръбска тежковъоръжена група навлезе в Северно Косово и се барикадира в манастир в село Банска. При престрелката загина един косовски полицай, а през следващите седмици бяха намерени редица укрития, пълни с оръжия. Косово определи нападението за терористичен акт и обвини властите в Сърбия, че пряко са участвали в организацията му. Отговорност пое бившият политик от "Сръбска листа", най-голямата партия на косовските сърби, Милан Радойчич, съюзник на президента Александър Вучич. Косовските власти искат неговото екстрадиране, но Белград отказва.

В края на ноември 2024 г. беше извършена нова атака в северния косовски град Зубин Поток. Експлозия повреди водния канал Ибър-Лепенац, който доставя вода на две въглищни електроцентрали в страната. Курти обвини отново Белград в тероризъм и заподозря руска намеса.

Тези събития никога не са разколебавали Курти в твърдата му политика спрямо Сърбия, дори ако това означава проблеми с международната общност, която го обвинява, че обръща гръб на диалога.

Още в средата на януари посолството на САЩ в Прищина изрази съжаление, че „продължаващите и некоординирани действия на косовското правителство за закриване на подкрепяните от Сърбия институции подкопават стремежа на Косово да се присъедини към евроатлантическата общност“.

Някои гласоподаватели, като 31-годишния Аднан Брахими, смятат, че политиката на Курти се отразява зле на Косово.

„Той вече не може да управлява успешно страната, скара ни с всички наши съюзници“, каза той пред АФП.

Други виждат в Курти символ на независимостта от Сърбия, обявена през 2008 г.

„Всички бивши премиери бяха слепи, когато Сърбия правеше каквото си поиска в районите с преобладаващо сръбско население“, заяви Бекир Байтики, 33-годишен учител от Прищина, който без колебание ще гласува за Курти.

Но за неговите критици и опозиционните партии Курти се е провалил на икономическия фронт. Косово продължава да бъде една от най-бедните държави в Европа, а от 2011 г. насам почти 12% от населението му е напуснало страната.

Кшавит Халити, кандидат на дясната Демократическа партия на Косово (ДПК) и един от най-яростните противници на Курти, обвини социалдемократите от „Самоопределение“, че „не са направили нищо полезно за страната“.

Демократическата лига на Косово (ДЛК), ръководена от Лумир Абдиджику, обеща да увеличи заплатите и пенсиите със 75% и да разшири системата от стипендии за най-бедните студенти.

„Курти даде празни обещания“, каза Абдишику по време на предизборната кампания, твърдейки, че „на хората им е писнало от него“.

Според последните данни на Световната банка през 2024 г. равнището на бедност е 19,2%, а растежът се основава главно на потреблението и инвестициите в строителството, финансирани до голяма степен от диаспората. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон