Европейската централна банка заяви, че ще реагира „решително и последователно” на големите колебания в инфлацията, отразявайки поуките от скока в цените след пандемията в последния си преглед на стратегията.
Подобно на други централни банки, ЕЦБ беше критикувана за бавната си реакция на повишаването на инфлацията през 2021 г., когато годишният темп достигна връх от над 10% в края на 2022 г., пише „Уолстрийт джърнъл“.
Централните банкери признават, че са подценили ефекта от прекъсванията в доставките върху цените, като са били по-свикнали да се фокусират върху скока в търсенето като източник на инфлация.
„Важно е да се предприемат подходящи решителни или постоянни мерки в областта на паричната политика в отговор на големи и продължителни отклонения на инфлацията от целта в която и да е посока“, заяви ЕЦБ.
ЕЦБ започна да повишава основния си лихвен процент през юли 2022 г. и приключи тази поредица през септември 2023 г., като увеличи разходите по заемите с 4,5 процентни пункта.
На пресконференция главният икономист на ЕЦБ Филип Лейн описа това общо действие като „решително“, а поддържането на основния лихвен процент на 4% до юни 2024 г. като пример за постоянство.
ЕЦБ заяви, че перспективите за инфлацията са станали по-несигурни в резултат на геополитическата и икономическата фрагментация, все по-широкото използване на изкуствен интелект, демографските промени и заплахите за устойчивостта на околната среда.
„Много от това е в посока на отстъпление от глобализацията“, заяви Лейн.
Лейн заяви, че по време на последния стратегически преглед, започнал през 2020 г., глобализацията е била фактор, който е спомагал за поддържането на ниска инфлация.
„Смятаме, че може да се сблъскаме с по-големи отклонения от нашата цел от 2% в двете посоки“, каза той.
Целта на банката ще бъде да гарантира, че когато събитията доведат до рязко повишение или понижение на цените, домакинствата и предприятията не реагират, сякаш тези промени ще бъдат дълготрайни, и не изискват по-високи заплати или не повишават цените още повече.
„Това ще помогне да се избегне разколебаването на инфлационните очаквания и затвърждаването на отклоненията на инфлацията от целта“, заяви ЕЦБ.
Централните банкери се притесняват, че скокът в цените, последвал пандемията от Covid-19 и пълномащабната инвазия на Русия в Украйна, е увеличил риска инфлационните очаквания бързо да се изместят над или под целта от 2% в случай на нов шок.
В доклад, публикуван в неделя, Банката за международни разплащания /БМР/ заяви, че скорошно проучване сред домакинствата в 29 развити и нововъзникващи икономики е установило, че очакваната инфлация е „значително по-висока“ от настоящото темпо на нарастване на цените.
БМР, която е собственост на повечето от водещите централни банки в света, заяви, че фрагментирането на световната икономика в резултат на повишаването на митата може да доведе до ново прекъсване на доставките на стоки.
„Както показа опитът с инфлацията по време на пандемията, прекъсването на веригите за доставки може отново да доведе до изненадващи скокове в инфлацията“, предупреди банката. „Такъв шок за инфлацията може да поднови инфлационните очаквания, които остават чувствителни след опита с инфлацията, свързан с Covid-19.“
Чрез „решителна“ реакция на бъдещи промени в инфлацията централните банкери се надяват да успокоят домакинствата и бизнеса, че няма да се повтори постпандемичният скок.
В близко бъдеще ЕЦБ е изправена пред потенциален скок в цените на енергията, ако конфликтът в Близкия изток се засили. В САЩ Федералният резерв се притеснява, че цените могат да се повишат в резултат на по-високите тарифи.
„Задължението на [Федералния комитет за отворени пазари] е да поддържа дългосрочните инфлационни очаквания стабилни и да предотврати еднократното повишение на цените да се превърне в продължителен инфлационен проблем“, заяви председателят на Фед Джером Пауъл пред Комитета по финансови услуги на Камарата на представителите миналата седмица. І БГНЕС