Шушков обсъди с ръководството на СМО ролята на митниците в глобалната търговия

България обсъди със СМО развитието на митниците и дигитализацията в сектора

Директорът на Агенция "Митници" Николай Шушков проведе двустранна среща с генералния секретар на Световната митническа организация Иън Сондърс по време на годишните сесии на Съвета на Световната митническа организация (СМО) в Брюксел. Двамата обсъдиха развитието на митниците и ролята им в световната верига за доставки като гарант за легалния бизнес, сигурността и свързаността. Те обсъдиха и възможностите за посещение на ръководството на СМО в България като ключова сухопътна граница на Европа към Азия.

147-та и 148-та годишни сесии на Съвета на СМО, се проведоха от 25 до 27 юли 2026 г. в Брюксел и в тях участваха 187 ръководители на митнически администрации, за да определят глобалната митническа програма за следваща година.  По време на тридневните сесии членовете на СМО обсъдиха и одобриха широк набор от стандарти и насоки, свързани с търговските измами, незаконната търговия, цифровизацията, измерването на резултатите и използването на  технологиите.

По-рано през седмицата директорът на Агенция "Митници" Николай Шушков  участва и на 94-тата сесия на Политическата комисия на СМО.
По време на заседанието той заяви, че митническите администрации трябва да обсъждат в различни формати разработка на софтуер, оперативна съвместимост и възможностите, базирани на данни, тъй като това ще донесе добавена стойност и ще ги подпомогне в технологичният преход. В изказването си също така приветства засилването на сътрудничеството на регионално ниво. В рамките на сесията на Политическата комисия бяха обсъдени още докладите на Финансовия и Одитния комитети, модернизацията на СМО, 5-годишният стратегически план, Планът за изпълнение 2026–2027 г. и други актуални теми.

В рамките на Политическата комисия беше организирана и кръглата маса „Партньорство между митниците и частния сектор в защита на обществото: От бдителност към действие“. Целта на дискусията с бизнеса беше да се определят конкретни оперативни средства, чрез които частният сектор може да подкрепи митниците в защита на обществения интерес.

Агенция „Митници“ е член на Политическата комисия на СМО, като един от представителите на Регион „Европа“, от 1 юли 2025г.  Политическата комисия е най-висшият орган на СМО след Съвета за митническо сътрудничество. Тя инициира проучвания на политиките, практиките и процедурите на СМО с цел да подпомогне Съвета за постигане широките цели на своята дейност. І БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон