Микропластмасите са малки частици от пластмаса с размери по-малки от пет милиметра, които се намират почти навсякъде на Земята, включително във вода, почва, въздух и дори храна. Всеки ден хората могат да влязат в контакт с микропластмаси чрез вдишване или поглъщане на техните частици, което буди безпокойство сред учените.
Изследванията показват, че микропластмасата може дори да се натрупва в кръвоносните съдове, което потенциално е свързано с риска от сърдечно-съдови заболявания.
Бяха проведени наблюдателни проучвания и експерименти с животни, за да се изследват здравните ефекти от микропластмасата. Оказа се, че микропластмасата може да проникне през плацентата, завършвайки в тъканите на плода.
Освен това е открита възможна връзка между натрупването на микропластмаси в кръвоносните съдове и риска от инфаркт и инсулт.
Учените обаче предупреждават, че подобни наблюдателни проучвания не доказват пряка причинно-следствена връзка и са необходими допълнителни изследвания, за да се потвърди ролята на микропластмасата в причиняването на тези заболявания.
Експертите също са загрижени за състава на микропластмасите: те са смес от полимери и химикали, които могат да пренасят други токсични замърсители, създавайки така наречения ефект на „троянски кон“. Повече от една четвърт от 16 000 химически съединения, открити в търговската пластмаса, са опасни за човешкото здраве, според Коалицията на учените за ефективен договор за пластмаси.
Експертите препоръчват да ограничите излагането си на микропластмаса, като избягвате пластмасови бутилки, не затопляте храна в пластмасови опаковки и избирате дрехи от естествени материали. | БГНЕС