Кучета могат да надушат болестта на Паркинсон от кожни проби

Кучетата показаха много впечатляващи резултати.

Ново изследване установи, че кучетата могат да откриват болестта на Паркинсон, като помирисват кожни проби от хора, страдащи от това заболяване.

Това вълнуващо проучване е проведено от учени от университетите в Бристъл и Манчестър, в сътрудничество с благотворителната организация Medical Detection Dogs. Резултатите бяха публикувани на 15 юли в списанието The Journal of Parkinson’s Disease.

Болестта на Паркинсон е състояние, което засяга мозъка и причинява проблеми с движението, като треперене или скованост. Тя може да бъде трудна за диагностициране в ранните стадии, затова е много важно да се намерят нови начини за по-ранното ѝ откриване.

В това изследване две специално обучени кучета – Голдън ретрийвър на име Бъмпър и черен Лабрадор на име Пийнът – бяха научени да разпознават уникален мирис, който се намира в кожната мазнина (себум) на хора с болестта на Паркинсон.

В продължение на няколко седмици кучетата се научили да различават кожни проби от хора с Паркинсон и от тези на здрави хора. За изпитанията е използван метод на двойно сляп тест – нито дресьорите, нито изследователите знаели кои проби са от болни. Само компютър е имал достъп до правилните отговори.

Кучетата показаха много впечатляващи резултати: едното имаше чувствителност от 80% (което означава, че правилно идентифицира 80% от пробите с Паркинсон) и специфичност от 98% (което означава, че правилно игнорира 98% от пробите без Паркинсон). Дори пробите от хора с други здравословни проблеми не объркаха кучетата.

По време на теста всяка серия проби била показвана на кучетата в различен ред. Ако кучетата не правели ясен избор, пробите им били представяни отново. Този внимателен метод помогна да се гарантира точността на резултатите.

В момента не съществува прост или ранен тест за болестта на Паркинсон. Симптомите могат да започнат до 20 години преди да бъде поставена диагнозата. Ето защо изследователите търсят биомаркери – сигнали в тялото, които могат да покажат, че човек има или може да развие заболяването.

Клер Гест, главен изпълнителен директор и научен директор на Medical Detection Dogs, заяви, че това проучване показва още веднъж, че кучетата могат да откриват заболявания с голяма точност. Тя вярва, че ранната диагноза може да помогне на лекарите да започнат лечение по-рано, което може да забави заболяването и да намали симптомите му.

Никола Руни, водещ автор на проучването и изследовател в Университета в Бристол, обясни, че е много важно да се намерят нови начини за ранно откриване на болестта на Паркинсон. Тя каза, че кучетата са показали, че има уникална миризма, свързана с болестта на Паркинсон, и че това може да доведе до прост, неинвазивен и достъпен начин за диагностициране на заболяването.

Пердита Баран, професор по химия в Университета в Манчестър, добави, че това проучване е част от по-голяма програма, наречена Nose2Diagnose, вдъхновена от жена на име Джой Милн, която забелязала промяна в миризмата на съпруга си, преди той да бъде диагностициран с Паркинсон.

Баран посочи, че откритията добавят към нарастващите доказателства, че кожни проби могат да се използват за ранна диагностика на болестта, което би било голяма крачка напред.

Това проучване подчертава невероятната сила на кучешките носове и как един ден те могат да помогнат на лекарите да диагностицират болестта на Паркинсон по-бързо и лесно. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон