Деца в Обединеното кралство бяха спасени от наследствени болести чрез нова тройна IVF техника

Техниката работи, като ядрото от оплодената яйцеклетка на майката – съдържащо ДНК както от нея, така и от бащата – се изолира и прехвърля в донорска оплодена яйцеклетка, чийто собствени ядра предварително са премахнати.

 

Осем деца във Великобритания са били спасени от тежки генетични заболявания благодарение на иновативна ин витро процедура, при която участват генетични материали от трима души – майката, бащата и анонимен донор, предаде Ройтерс. Това съобщиха учени от Университета в Нюкасъл в статия, публикувана в "New England Journal of Medicine".

Методът, който е забранен в САЩ, цели да предотврати предаването на мутации в митохондриалната ДНК – енергийните „фабрики“ на клетката. Такива мутации могат да причинят неизлечими и често фатални заболявания, засягащи органи с високи енергийни нужди, като мозъка, сърцето, черния дроб, мускулите и бъбреците.

Техниката работи, като ядрото от оплодената яйцеклетка на майката – съдържащо ДНК както от нея, така и от бащата – се изолира и прехвърля в донорска оплодена яйцеклетка, чийто собствени ядра предварително са премахнати. Така се създава ембрион със здрави митохондрии от донора, но с генетичната информация от родителите.

Според данните, нивата на мутации в митохондриалната ДНК на шест от новородените са били с 95% до 100% по-ниски в сравнение с нивата при техните майки. При останалите две деца понижението е било между 77% и 88%. Всички бебета са били здрави при раждането и развиват се нормално, без установени отклонения.

Процедурата е била приложена при 22 жени, чиито деца са били изложени на висок риск от наследствени митохондриални заболявания. Осем от тях вече са родили, една е бременна, а при останалите не са настъпили усложнения. Не са регистрирани спонтанни аборти.

„Тези резултати са кулминация на десетилетия труд – не само научен и технологичен, но и етичен, законодателен и организационен,“ коментира д-р Анди Грийнфийлд от Оксфордския университет, който не е участвал в изследването. По думите му, натрупаните данни ще послужат като основа за бъдещи проучвания.

Обединеното кралство стана първата държава в света, която легализира митохондриалното даряване през 2015 г. Същата година в САЩ Конгресът ефективно забрани използването на техниката чрез закон, който блокира финансирането от FDA за подобни изследвания, като ги класифицира като „наследствени генетични модификации“.

Сега, с първите успешни раждания, техниката се утвърждава като потенциално спасение за бъдещи родители, носещи тежки генетични рискове, и поставя началото на нова ера в репродуктивната медицина. |БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон