Менопаузата може да предизвика симптоми в много части на тялото, а понякога и по неочаквани начини, казва Ребека Търстън, помощник-декан по изследвания в областта на женското здраве и професор по психиатрия в Университета в Питсбърг.
Вестник „Ню Йорк таймс“ попита гинеколози, ендокринолози, уролози и други експерти за най-големите погрешни представи за менопаузата, с които са се сблъсквали.
Мит 1: Става въпрос само за горещи вълни.
Топлите вълни са характерна черта на менопаузата: До 80% от жените ги изпитват. Но много по-малко известни симптоми също са свързани с менопаузата, включително безсъние, промени в настроението, замъгляване на съзнанието, вагинална сухота, болки в ставите и други.
Това се дължи главно на факта, че менопаузата се случва в следствие на промените в нивата на естроген, който засяга всички тъкани.
По време на перименопаузата, годините преди последната менструация, нивото на естроген се колебае силно. След като менопаузата настъпи, нивото му се стабилизира на ниска степен.
За съжаление, много хора не знаят пълния набор от симптоми, които този процес може да предизвика, казва д-р Джоан Мансън, ендокринолог и професор в Харвардския медицински факултет. Това означава, че те може да не осъзнават, че даден симптом е свързан с менопаузата, което може да доведе до пропускане на полезни лечения.
Мит 2: „Всичко“ е симптом на менопаузата.
„Доскоро много от симптомите при жените бяха пренебрегвани или погрешно тълкувани като нещо, което не е свързано с хормоните“, казва д-р Анна Барбиери, акушер-гинеколог и лекар по интегративна медицина в Ню Йорк.
Но някои лекари се притесняват, че е настъпила прекалена промяна в обратната посока.
„Сега махалото се люлее повече в посока „Всичко е менопауза и перименопауза“, а това също е прекалено опростяване на ситуацията“, каза д-р Барбиери.
Тя отбеляза, например, че болките в ставите в средна възраст могат да бъдат свързани с намаляването на естрогена, но също и с артрит.
Мит 3: Хормоналната терапия е опасна.
До 2002 г. лекарите рутинно предписваха хормонална терапия за симптомите на менопаузата. Тогава широко публикувано проучване установи леко увеличение на рака на гърдата и кръвните съсиреци при жени, приемащи естроген и прогестин.
Употребата на хормони рязко спадна и много жени все още се страхуват от нея.
В действителност, според експертите, ползите – включително облекчаване на горещите вълни и вагиналната сухота, както и намален риск от остеопороза – надвишават ниските рискове за повечето жени на възраст между 40 и 50 години, които изпитват смущаващи симптоми.
Някои по-възрастни жени също могат да се възползват безопасно от хормоналната терапия, посочва д-р Лорен Стрейхър, клиничен професор по акушерство и гинекология в Северозападния университет.
Макар да има хора, като например жени, преживели рак на гърдата, за които системната хормонална терапия обикновено не се препоръчва, тези ограничения са доста тесни, уточняват експертите.
Хормоналната терапия се предлага в много форми, така че ако един вид не действа при даден човек, друг може да помогне.
Например, естрогенните хапчета обикновено не се препоръчват на хора с висок риск от образуване на кръвни съсиреци, защото могат да увеличат производството на съсирващи протеини в черния дроб. Но естрогенните пластири за кожа не правят това.
А ниските дози вагинален естроген за симптоми на пикочните пътища и гениталиите са безопасни за всички, каза д-р Рейчъл Рубин, уролог, специализирана в сексуална медицина.
Мит 4: Хормоните са единственият вариант за лечение.
Хормоналната терапия „не е нито чудо, нито отрова“, обяснява д-р Джил Лис, асоцииран клиничен професор по акушерство и гинекология в Медицинския факултет на Университета на Колорадо.
„За някои тя може да промени живота, за други е ненужна или дори рискована.“
А за тези, на които не помага, експертите подчертават, че има алтернативи.
От дълго време лекарите лекуват горещите вълни с антиепилептичното лекарство габапентин, антидепресанта пароксетин, когнитивно-поведенческа терапия и дихателни упражнения. През 2023 г. Агенцията по храните и лекарствата одобри фезолинетант, който действа върху невроните, регулиращи температурата. А продуктите с хиалуронова киселина могат да лекуват вагинална сухота.
Мит 5: „Натуралните“ лечения са по-безопасни.
Много жени, страхувайки се от хормоните, избират билки и добавки. Но „само защото нещо се продава като натурално, това не означава, че е безопасно“, казва д-р Мансън. „Арсенът също е натурален.“
Почти нито една от добавките, промотирани от много влиятелни лица, не е подкрепена от солидни доказателства, предупреждава д-р Нанет Санторо, председател на Катедрата по акушерство и гинекология в Университета на Колорадо.
А производството им е слабо регулирано, което може да доведе до замърсяване.
След като много жени се отказаха от одобрените от регулаторите хормони, някои избраха друго, на пръв поглед естествено лечение: „биоидентични“ хормони, които съответстват на тези, които човешкото тяло произвежда.
Свободно регулираните аптеки, които ги произвеждат, твърдят, че те са по-безопасни от конюгирания естроген, извлечен от коне.
Но проучванията не потвърждават това, казват експертите.
„Знаете ли основната причина, поради която комбинираните хормони са по-безопасни от обичайните хормони, одобрени от FDA?“, пошегува се д-р Мери Джейн Минкин, клиничен професор по акушерство, гинекология и репродуктивни науки в Йейлския университет.
„Няма листовка в опаковката, която да ви информира за всички странични ефекти.“
Мит 6: Просто трябва да изтърпите симптомите
Много пациенти са решени да преминат през менопаузата без помощ. Но изследователите твърдят, че това може да доведе до сериозни медицински проблеми.
Жените, които имат чести или силни горещи вълни, са по-склонни да развият сърдечно-съдови заболявания в сравнение с тези, които не ги имат, а тези с повече горещи вълни по време на сън са склонни да имат по-слаба памет.
Провеждат се изследвания, за да се определи защо, заявява д-р Търстън, който е проучвал темата. Топлите вълни могат да доведат до лош сън, който е свързан с сърдечно-съдови заболявания, диабет и когнитивен упадък, но може да са замесени и по-малко изучени фактори.
Вагиналната сухота също увеличава риска от инфекции на пикочните пътища. Дори хората без симптоми обикновено преживяват метаболитни промени и по-ниска костна плътност по време на менопаузата.
Жените могат да се подложат на тестове и лечения, които могат да намалят риска, според няколко експерти.
И като цяло, менопаузата е критичен период, в който трябва да обърнете внимание на здравето си, включително да се храните добре, да правите упражнения и да следите кръвното си налягане и холестерола.
Мит 7: Симптомите не траят дълго.
Много жени очакват горещите вълни да бъдат краткотрайни, според експерти, но те траят средно повече от седем години — понякога много повече.
Други симптоми могат да продължат дори по-дълго. Например, инфекциите на пикочните пътища при по-възрастните жени често са свързани с менопаузата, но много жени не осъзнават това, казва д-р Елизабет Евънс, урогинеколог и професор в Центъра за здравни науки на Университета на Тексас в Сан Антонио.
„Ще имате някой на 70 години, който ще дойде и ще каже: „Аз вече съм минала през всичко това. Защо говорим за менопауза?“, добавя д-р Евънс.
Симптомите могат да започнат и по-рано, отколкото хората очакват. Въпреки че 45-годишната възраст е типична за последната менструация, не е необичайно да се появят симптоми на перименопауза в средата или края на 30-те години, казва д-р Стефани Фаубион, директор на Центъра за женско здраве в Клиниката „Майо“ и медицински директор на Обществото за менопауза.
„Жените често биват манипулирани в тази област, защото ако 37-годишна жена се оплаче от проблеми с настроението, съня или каквото и да е, й казват, че това не е възможно“, каза тя.
Мит 8: Сексуалният ви живот никога няма да бъде същият.
Болката по време на секс е често срещана в менопаузата и „хората са склонни да имат по-ниско спонтанно желание“, казва д-р Диана Битнър, главен медицински директор и съосновател на true. Women’s Health, клиника за консиерж услуги.
Това може да създаде самоподдържащ се цикъл, в който „колкото по-малко секс има, толкова по-малко секс се иска“.
Но този цикъл може да бъде прекъснат. Експертите казват, че отворените дискусии с пациентите са от съществено значение.
Овлажняващите кремове, лубрикантите и вагиналният естроген могат да помогнат при сухота и болка. А тестостеронът, макар и да не е одобрен от Агенцията по храните и лекарствата на САЩ (FDA) за симптомите на менопаузата, се предписва извън указанията за либидо.
Мит 9: Жените в перименопауза не могат да забременеят.
Това е често срещан сценарий в практиката на д-р Батур, казва тя: пациентка, която не е имала менструация от месеци и която вярва, че е в менопауза въз основа на ненадеждни лабораторни тестове, се явява бременна.
Дори ако менструациите ви са редки, можете да забременеете по време на перименопаузата.
Всъщност, проучване от 2015 г. установи, че след тийнейджърките, жените на 40 години са втората група с най-голяма вероятност да имат непланирана бременност.
„Необходими са само една яйцеклетка и един сперматозоид“, казва д-р Батур.
Бременността остава възможна, докато не приключите перименопаузата и не мине една година без менструация (при отсъствие на друго състояние, което влияе на менструацията ви).
Мит 10: Преминаването през менопаузата винаги е ужасно.
Културните представи за менопаузата са мрачни. Освен неприятните симптоми, тя често се характеризира, според д-р Търстън, „като период на упадък и загуба“.
Но макар симптомите да са реални, те не са цялата история. Много жени се чувстват по-автентични и уверени в себе си, добавя д-р Търстън. „Те се интересуват по-малко от това, което мислят другите, и това е много освобождаващо.“
Има и други ползи. В края на краищата, коя жена с матка не е лежала в ембрионална поза около електрическа възглавница, копнееща за края на мъките? | БГНЕС