Ново научно изследване показва, че употребата на електронни цигари по време на бременност може да има сериозни последици за здравето на детето — дори когато вейпът не съдържа никотин, предаде Унилад.
Популярността на вейпинг устройствата нарасна рязко през последните години, но множеството потенциални рискове за здравето все още не са напълно изяснени. Много американци ги възприемат като по-здравословна алтернатива на традиционното тютюнопушене, без да осъзнават възможността за пристрастяване и вредите от самия процес на вдишване на веществата.
Изследването, водено от проф. Джеймс Крей от Катедрата по анатомия в Медицинския колеж на Щатския университет в Охайо, сочи, че дори никотиново-неутралните електронни цигари могат да доведат до вродени аномалии при плода. Той подчертава, че повечето потребители са млади хора — тийнейджъри и възрастни в най-активните си репродуктивни години. Според него това е тревожно, тъй като развитието на черепа при плода започва много рано и много жени могат да използват подобни продукти, без да знаят, че са бременни.
„Това е малко проучване, но показва, че вейпингът без никотин също не е безопасен. Вероятно трябва да изучаваме тези продукти със същата сериозност, както никотиновите“, посочва проф. Крей.
Изследователският екип е изложил бременни мишки на вдишване на смес от две основни съставки, използвани за създаване на усещането за „удар в гърлото“ и димния ефект при вейпинг. Наблюденията над новородените показали множество случаи на скъсени черепи, по-тесни лицеви черти и по-ниско тегло при раждане. Проф. Крей отбелязва, че въпреки липсата на никотин, ефектът върху развитието на черепа е осезаем и неочакван.
„Установихме консистентно стесняване на всички лицеви черти, а същото се наблюдава и назад към мозъчната част на черепа. Животните са по-главно тесноглави и малко по-късоглави — нещо, което напомня за реални промени, наблюдавани при деца“, допълва той.
Резултатите от изследването са публикувани в научното списание PLOS One. Авторите настояват за по-задълбочени проучвания върху ефектите от вейпинг продуктите — както с, така и без никотин — особено на фона на тяхната нарастваща популярност. |БГНЕС