Дванадесет години след Катар Световното първенство се завръща в Персийския залив.
По време на виртуалния конгрес на ФИФА на 11-ти декември ратифицира избора на Саудитска Арабия за домакин на водещия турнир през 2034 г. Това беше гласуване без никакво напрежение, тъй като саудитското кралство се възползва от специално подготвена експресна процедура въпреки въпросите, които повдигна неговият избор.
Всъщност ФИФА изигра ролята на луксозен мачмейкър, за да измисли издание през 2030 г., стогодишнината на състезанието: то ще бъде организирано от триото Испания-Португалия-Мароко, но с три мача в Южна Америка. Световно първенство по футбол в шест държави и на три континента, което отвори широко вратата за саудитците, според принципа на континенталната ротация.
По този начин ФИФА ограничи поканата си за подаване на оферти за изданието през 2034 г. до азиатските и океанските страни, което беше осъществено с големи фанфари само за един месец през есента на 2023 г. И Саудитска Арабия, нововъзникващата суперсила на световния спорт - от Формула 1 до бъдещите олимпийски игри за електронни спортове, чрез Азиатските зимни игри през 2029 г. - се оказа единственият кандидат, след като Австралия и Индонезия оттеглиха кандидатурите си, а футболните амбиции на Китай бяха отложени.
Ултраконсервативното кралство, което започна стратегия за икономическа диверсификация и подобряване на имиджа си, понастоящем разполага само с два от 14-те необходими стадиона с поне 40 000 места.
Освен логистичното предизвикателство, горещото лято може да означава, че състезанието трябва да бъде преместено през зимата или в края на есента, какъвто беше случаят със Световното първенство по футбол през 2022 г. в Катар, но ще трябва да се вземе предвид и Рамаданът, който се очаква през декември.
Преди всичко триконтиненталният формат 2030 г., съчетан с планираното определяне на Саудитска Арабия, беше посрещнат от остри критики: Amnesty International и Алиансът за спорт и права (SRA) дори призоваха миналия месец ФИФА да „спре процеса на кандидатстване“.
"Ако Световното първенство е станало толкова тромаво и ФИФА няма друг избор освен между Саудитска Арабия и организирането на турнир в шест държави, тогава моделът трябва да бъде преразгледан“, заявиха от Football Supporters Europe (FSE).
За 2030 г. FSE осъжда „ненужните пътувания със самолет“ на отборите, медиите и феновете, които са в разрез с ангажиментите на организацията за опазване на околната среда, въпреки че ФИФА посочва, че 101 от 104-те мача ще се проведат „в група съседни държави“.
Но организацията на привържениците изтъква преди всичко „червения килим, който се разстила за 2034 г. пред домакин с ужасяващи резултати в областта на правата на човека“, докато неправителствените организации посочват редица рискове, включително експлоатацията на работници мигранти, които ще бъдат масово мобилизирани за модернизиране на инфраструктурата, и дискриминацията, на която могат да бъдат подложени чуждестранните привърженици и посетители от ЛГБТ+ общността.
„Предупредихме ФИФА, че тази оферта е измама“, казва Ан Савинел-Бара, президент на Amnesty International France, в La Croix. Знаем, че Саудитска Арабия потиска инакомислието и потъпква правата на жените и малцинствата. Привържениците могат да бъдат дискриминирани, жителите - принудително изселени, работниците мигранти - експлоатирани, подчертават правозащитниците.
В своя доклад за оценка ФИФА оценява, че изпълнението на ангажиментите на Саудитска Арабия в областта на правата на човека ще изисква „значителни усилия от гледна точка на време и енергия“ от сега до 2034 г., но вижда „немалка вероятност състезанието да послужи като катализатор за текущи и бъдещи реформи“. I БГНЕС