СЗО съобщи, че аржентинския производител Sinergium Biotech ще поведе усилията и вече е започнала разработването на потенциални ваксини срещу H5N1.
За първи път птичият грип H5N1 се появи през 1996 г. От 2020 г. насам експоненциалното нарастване на огнищата при птиците се случва успоредно с все по-честото прескачане на вируса върху бозайници, включително говеда във ферми в САЩ и няколко човека.
Това породи опасения, че вирусът може да предизвика бъдеща пандемия.
Sinergium се стреми да докаже концепцията на своите ваксини в предклинични модели, заяви СЗО.
След като предклиничните данни бъдат готови, технологията, материалите и експертизата ще бъдат споделени с мрежа от производители в по-бедните страни. Това ще им позволи да ускорят собствената си технология и производство.
Проектът ще бъде осъществен чрез програмата за трансфер на технологии за мНРК, която тя създаде с подкрепения от ООН Патентен пул за лекарства (MPP) през 2021 г., в разгара на кризата с Covid-19.
Програмата има за цел да подкрепи страните с ниски и средни доходи, които по време на пандемията се оказаха крайно недостатъчно обезпечени да разработят и произведат свои собствени ваксини с помощта на мНРК.
Технологията инструктира организма да произвежда уникален протеин, който стимулира имунния отговор и го научава да се защитава от инфекцията.
Бързото разработване на ваксини с помощта на мНРК срещу Covid-19 промениха правилата по време на пандемията, но също така разкриха крещящата несправедливост на ваксините в световен мащаб и искания за по-справедливо разпределение на фона на усилията за използване на технологията срещу други заболявания.
„Тази инициатива е пример за това защо СЗО създаде програмата за трансфер на технологии за мРНК“, заяви в изявление ръководителят на агенцията Тедрос Адханом Гебрейесус.
Тази програма, която наброява 15 производствени партньори в страни от Южна Африка до Украйна и Виетнам, има за цел „да насърчи по-широки изследвания, развитие и производство в страните с ниски и средни доходи“, каза той.
По този начин, „когато дойде нова пандемия, светът ще бъде по-добре подготвен за по-ефективен и по-справедлив отговор“.
Вирусите на птичия грип са сред тези, за които се смята, че могат да предизвикат бъдеща пандемия.
СЗО заяви, че има редица традиционни противогрипни ваксини, които вече са лицензирани за употреба при пандемия и които потенциално могат да бъдат адаптирани за борба с H5N1, ако той започне да се разпространява сред хората.
Но Мартин Фриде, ръководител на изследователското звено за ваксини на СЗО, обяви, че разработването на ваксини на базата на мРНК е особено интересно, когато се търси създаването на устойчив производствен капацитет.
Предишни усилия за увеличаване на производството на противогрипни ваксини в развиващите се държави често са се проваляли, тъй като съоръженията, които са тясно насочени към производството на противогрипни ваксини на яйчена основа, бяха затворени, след като заплахата се разсея и правителствата спряха да поръчват дозите.
„Предимството на мРНК е в това, че на теория, можем да направим ваксина срещу Covid, можем да направим ваксини срещу H5N1, но също и много други ваксини и което е важно също и за терапията“, каза Фриде.
Ако нуждата за ваксини срещу H5N1 или други ваксини отпадне, вместо да спре производството, „ние се надяваме, че всички партньори ще могат да произвеждат нещо друго“, допълни той.
Той заяви, че половината от производителите в програмата вече са започнали да инсталират необходимото оборудване за разработване и производство на ваксини на основата на мРНК. Това означава, че ще могат да действат много по-бързо, ако отново настъпи бедствие. | БГНЕС