Отмяната на санкциите на САЩ върху „Росатом“ в Унгария и тяхното отражение за България

Премахването на американските санкции върху „Росатом“ няма пряко отражение върху ангажиментите на България.

САЩ свалиха санкциите върху руската държавна корпорация за атомна енергия „Росатом“ във връзка с разширяването на унгарската атомна централа „Пакш“, предаде БГНЕС.

Ограниченията бяха въведени от предишната администрация на американския президент Джо Байдън. Унгарският външен министър Петер Сиярто съобщи за падането на санкциите в неделя, 29 юни. Според него това е било направено „по политически мотиви“ и с цел „да се направи невъзможно стабилното електроснабдяване на Унгария в дългосрочен план“. От януари „във Вашингтон се появи президент, който счита Унгария за приятел“,  каза ръководителят на унгарската дипломация и благодари на стопанина на Белия дом Доналд Тръмп за отмяната на ограниченията.

Как отмяната на санкциите върху „Росатом“ ще се отрази на България, която експлоатира два руски реактора в АЕЦ „Козлодуй“ и разполага с още два „на склад“ за площадката в Белене, където също може да се изгради нова ядрена централа. БГНЕС потърси отговор на тези въпроси в Министерството на енергетиката и сред експертната общност.

От Министерството на енергетиката заявиха за БГНЕС, че премахването на американските санкции върху „Росатом“ няма пряко отражение върху ангажиментите на България, доколкото страната ни е член на Европейския съюз и следва общата политика и санкционен режим на ЕС. 

„Към момента Европейският съюз прилага ограничителни мерки спрямо редица руски компании и сектори, включително в ядрената сфера“, подчертаха от енергийното ни ведомство.

Позицията на експертите, потърсени за коментар от БГНЕС, относно значението на отмяната на американските санкции и тяхното възможно отражение върху България не е еднозначна.

Енергийният експерт Иван Хиновски, председател на Българския енергиен и минен форум (БЕМФ) коментира пред БГНЕС, че решението на Вашингтон е голяма промяна в бизнес средата за строителството на ядрени централи в Европа. Според него отмяната на санкциите на „Росатом“ дава оптимизъм за едно бъдещо завършване на АЕЦ „Белене“, защото схемата, по която този проект може да се осъществи, не може да мине без участието на руската държавна корпорация.

„Без участието на главния конструктор и главния проектант, които са руски организации, този проект не може да стане. Дори да участват западни компании като доставчици и партньори, участието на „Росатом“ е необходимо. България трябва да вземе решение, което е и политическо, под какъв формат да се организира проектът“, посочи експертът и добави, че БЕМФ работи по един много напреднал проект за „Белене“ като европейски с участието на европейски доставчици на оборудване.

В началото обаче трябва да бъде политическият консенсус между всички политически партии. „Политическият консенсус е необходим, защото смесен проект, включващ европейски компании плюс „Росатом“, е политически чувствителен. България има интерес АЕЦ „Белене“ да се случи като европейски проект с участие на западни и американски компании плюс „Росатом“, защото това е единственият работещ модел“, смята Иван Хиновски. 

Ядреният експерт проф. Георги Касчиев смята, че отмяната на санкциите за „Росатом“ по проекта АЕЦ „Пакш“ по-скоро няма отношение към България. „Евентуално единствено можем да мислим тук във връзка с проекта за АЕЦ „Белене“. Но там нямаме нищо подписано с „Росатом“. България е обявена за вражеска държава на Русия. Не виждам някакви възможности да се повлияе на това състояние“, заяви пред БГНЕС експертът.

За проф. Касчиев АЕЦ „Белене“ е приключен през 2012 г. с решението да се прекрати. Той припомни, че през 2018 г. е имало дискусии как да бъде продължен, да се търсят инвеститори, но те заглъхнаха. „И нещо важно, нищо не беше направено да се поиска отново съгласие да се договори проекта с Европейската комисия, тъй като междувременно влязоха в сила нови директиви в тази област и не виждам как може да има напредък“, добави проф. Касчиев.

Той също така обърна внимание на факта, че самото договаряне на АЕЦ „Пакш“ с Европейската комисия е преминало през много проблеми, тъй като Унгария поиска това да бъде една легална държавна помощ. „ЕК одобри този проект при условие, че първо компанията, която ще го изгражда и въобще новата централа ще бъде по всякакъв начин и административно, и юридически, и финансово отделена от съществуващата централа, за да се спазят условията за честна конкуренция на този пазар. Нашите управляващи трябва да вземат предвид това, ако искат да развиват проекта за 7 и 8 блок на АЕЦ „Козлодуй“, добави проф. Касчиев. І БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон