Министерство на транспорта предлага по-строги мерки за дронове

Заложено е създаване на центрове за обучение на управляващите дронове.

Министерството на транспорта и съобщенията публикува за обществено обсъждане промени в Наредбата за безпилотни летателни системи и надзора над техните оператори, които предвиждат по-строги мерки.

По-строгите мерки за контрол на дроновете бяха обещани, след като през февруари неизвестен дрон навлезе във въздушното пространство на столичното летище и създаде опасна ситуация, припомня БНР.

Заложено е създаване на центрове за обучение на управляващите дронове, в които изискванията са почти идентични с изискванията към центровете за обучение на шофьори.

Промените предвиждат и граждани от трети държави да могат да се регистрират като оператор на дронове.

Оператор на безпилотно летателно средство не може да бъде регистриран в повече от една държава-членка едновременно, пише в предложените текстове.

Изцяло нови са изискванията в наредбата към обучителите, пред които ще се полага изпит за правоспособността с дрон.

Онлайн обучение и онлайн теоретичен изпит може да се извършват от едноличен търговец или юридическо лице. Обучението се извършва в помещения с подробно описани изисквания. Центровете ще трябва да имат най-малко една изпитна зала, ръководител поне бакалавър в областта на техническите науки на учебната и изпитната дейност, квалифицирани преподаватели. Изпитите остават онлайн, но с определени сценарии, дата, час.

ГД "Гражданска въздухоплавателна администрация" ще предоставя съдържанието на темите, а центровете ще правят въпросите. Центровете ще са длъжни да съхраняват поне 3 години документите на кандидата и резултатите от изпита.

Прецизират се и правомощията на клубовете и сдруженията за авиомоделизъм. В проекта е записано, че всяко одобрение на субект, предоставящ онлайн обучение и онлайн теоретичен изпит ще струва на ГВА 1110 лв., обобщава общественото радио.

Общественото обсъждане на промените е почти до края на юли. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон