На първо четене Народното събрание реши да прекрати мандата на председателя на Националния статистически институт Атанас Атанасов и заместниците му.
Това става с поправки в закона, които бяха приети с гласовете на ГЕРБ, ДПС-Ново начало, БСП и "Има такъв народ".
В текстовете е записано, че 1 месец, след като законът бъде обнародван в Държавен вестник, парламентът трябва да избере ново ръководство.
Досега кой е начело на НСИ се решаваше от Министерския съвет. Тази година срещу института имаше атака от „Възраждане“ преди положителните конвергентни доклади за еврото с обвинения, че статистиката за инфлацията била подменена. | БГНЕС, бТВ