Ниският тестостерон е свързан с по-висок риск от рак, установи проучване

Откритието не означава, че ниският тестостерон причинява рак, подчертават изследователите.

Все още не разполагаме с окончателно лечение на рака, но благодарение на научните изследвания списъкът с рисковите фактори непрекъснато се разширява. Сред тях вече са физическата активност, консумацията на алкохол, телесното тегло и дори семейният статус.

Голям нов анализ сочи, че още един показател може да служи като предупредителен сигнал, съобщава уебсайтът „Science Alert“.

Международен екип от учени анализира данни от 11 дългосрочни проучвания, обхванали повече от 26 000 мъже на различна възраст, проследявани в продължение на най-малко пет години.

Резултатите показват, че много ниските нива на тестостерон са свързани със значително по-висок риск от смърт вследствие на рак, като само един вид онкологично заболяване представлява изключение. Откритието не означава, че ниският тестостерон причинява рак, а изследователите подчертават, че то не е основание мъжете да започнат да приемат тестостеронови добавки.

Констатациите предполагат, че ниските нива на тестостерон могат да бъдат важен показател за бъдещото здравословно състояние. И преди са били установявани връзки между нивата на тестостерона и влошеното здраве, но досега отношението между основния мъжки полов хормон и риска от рак не беше ясно.

Предвид тясната връзка на хормона с клетъчния растеж, авторите на изследването решават да проучат въпроса по-задълбочено.

„Искахме да разберем дали концентрацията на тези хормони в кръвта е свързана с риска мъжете да бъдат диагностицирани с рак или да починат от него в бъдеще“, казва ендокринологът Бу Йеап от Университета на Западна Австралия.

„Установихме, че ако един мъж има ниски нива на тестостерон – в най-ниската една пета от диапазона в сравнение с най-високата една пета – последващият му риск от смърт от рак е по-висок, дори след отчитане на възрастта и други здравословни фактори“, посочва Йеап.

Друго важно наблюдение е, че мъжете с много ниски нива на тестостерон са изложени на по-висок риск не само да починат от рак, но и изобщо да бъдат диагностицирани с онкологично заболяване.

Едно съществено изключение обаче е ракът на простатата. Това е донякъде изненадващо, тъй като простатата е силно чувствителна към сигналите на тестостерона. Ще са необходими допълнителни изследвания, за да се изясни причината за това.

„Тъй като понижаването на нивата на тестостерон е част от лечението на рака на простатата, винаги е съществувал въпросът дали количеството тестостерон, което организмът произвежда сам, е свързано с риска от развитие на това заболяване. Нашите резултати обаче не показват доказателства за такава връзка“, обяснява Йеап.

Данните все пак показват, че по-ниските нива на глобулина, свързващ половите хормони, и на лутеинизиращия хормон са свързани с по-висока вероятност от диагностициране на рак на простатата.

Важно е да се има предвид, че проучването не доказва причинно-следствена връзка. Изследователите отново подчертават, че мъжете не трябва да приемат допълнителен тестостерон с цел да намалят риска си от рак.

„Това, което бихме казали на мъжете, е, че ако по някаква причина се установи нисък тестостерон, е важно да посетят лекар за цялостен преглед. Той може и да не покаже признаци на заболяване на тестисите, но би могъл да разкрие други здравословни проблеми или рискови фактори, на които трябва да се обърне внимание“, обяснява Йеап.

С други думи, нивата на ключови хормони могат да служат като предупреждение за бъдещи здравословни проблеми, включително повишен риск от рак, който вероятно се влияе и от други фактори в организма.

„Това може да бъде сигнал за събуждане и стимул мъжете да възприемат по-здравословен начин на живот и да провеждат редовни, цялостни медицински прегледи, за да поддържат доброто си здраве“, казва Йеап. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон