Мишел Барние, който беше свален от премиерския пост във Франция с вот на недоверие, е най-кратко служилият премиер в историята на страната.
Избран от президента Еманюел Макрон през септември, за да ръководи правителство на малцинството след парламентарните избори, Барние често казваше, че умението „да запазиш хладнокръвие“ е от съществено значение за справянето с трудната задача.
Неговото „хладнокръвие“ беше доказано в предишната му роля на главен преговарящ на Европейския съюз за Брекзит с британското правителство.
Той запази хладнокръвие и в парламента в сряда вечерта, говорейки точно преди да свалят кабинета му.
„Не се страхувам. Рядко съм се страхувал в политическия си живот“, каза 73-годишният политик.
След само три месеца на поста си Барние ще остане в историята като министър-председателя с най-кратко управление от времето на Петата република - политическата система във Франция от 1958 г. насам.
След като вече е бил министър на външните работи и два пъти комисар на ЕС в Брюксел, той е най-известен в международен план с това, че пое задачата да преговаря от името на блока за излизането на Великобритания от Европейския съюз след референдума през 2016 г.
Твърд и учтив в преговорите и изключително уважаван от екипа си, Барние получи значителни похвали за работата си в процеса.
Барние, който е родом от района на Горна Савоя в Алпите, за първи път влиза във френския парламент едва 27-годишен през 70-те години на миналия век, а в средата на 90-те става част от правителството по времето на тогавашния президент Жак Ширак.
„Не съм забавен човек“
Барние често посочва алпийския си произход, когато обяснява „методичния“ си подход към работата, признава свободно, че „не е забавен човек“ и няма време за „блъфирането“ на по-младите колеги в света на френската политика.
Когато през септември замени 35-годишния Габриел Атал, Барние стана най-възрастният министър-председател в съвременната история на Франция, два пъти по-стар от предшественика си, който беше най-младият.
Някои го нарекоха „френският Джо Байдън“, по името на американския лидер, чиято дълга кариера обхваща подобен период от време.
Барние заяви, че приема неблагодарната задача да стане министър-председател като „чест“, но също така даде да се разбере, че няма желание да се задържи на поста на всяка цена.
В навечерието на гласуването на вота на недоверие той ясно показа какво смята за властта.
„Гордея се, че служа. За мен е голяма чест да бъда министър-председател“, каза той в телевизионно интервю в праймтайма от елегантния си кабинет.
„Златните украшения навсякъде около нас, официалните лимузини и всички атрибути на властта в републиката? Не бих могъл да се интересувам от тях“, заяви Барние.
Запитан за вота на недоверие, той отовори: „Готов съм“.
Един от министрите му, който отказа да бъде назован, обясни, че Барние е „въплъщение на стабилността“, но заместник, който е работил при предишната администрация, го нарече „огромно разочарование“ и „старомоден“.
Барние написа книга за Брекзит „Моят таен дневник за Брекзит: Славната илюзия“, като още в заглавието ѝ ясно е посочено какво мисли той за идеята Обединеното кралство да напусне Европейския съюз.
„С достойнство“
Барние избягва всякакви хапливи клюки в публикувания труд, но изразява учудването си от начина, по който британските му колеги са се отнесли към процеса.
„Те не са осъзнали последиците от това, което наистина е заложено на карта тук“, пише френският политик.
Барние до голяма степен беше изчезнал от френската политическа сцена, след като пропусна да получи номинация от партията „Републиканците“ (LR) да се изправи срещу Макрон на президентските избори през 2022 г.
Той подчерта, че иска да бъде запомнен като „честен човек, патриот и европеец, който служи на страната си с достойнство“. | БГНЕС, АФП