Дългогодишен символ на младежкото съпротивително движение, четиридневният музикален фестивал приключи тази седмица и стотици хиляди посетители се прибраха у дома с нова енергия, за да продължат борбата си.
В стените на емблематичната крепост, където се провежда фестивалът, и по улиците на Нови Сад, където през ноември започна студентското движение, символите на съпротивата бяха навсякъде.
Образът на окървавена червена ръка, ярък символ на протестите, се прожектираше от екрани върху тълпящите се мош питове по време на пищните пънк концерти, а лозунгът на протеста отекваше над ударите на техно музиката.
Движението е на 9 месеца и за мнозина EXIT беше възможност да подновят протеста си под по-международно внимание.
„Става въпрос основно да поддържаме огъня жив и да отговорим на този режим“, каза Сърдан Ковачевич пред АФП на моста към фестивала.
Посетителите на фестивала минаваха покрай табели в памет на 16-те души, загинали при срутването на покрива на жп гара – трагедия, която предизвика антикорупционни демонстрации срещу правителството.
„Мисля, че е много важно да застанем на тази страна и да повишим осведомеността не само в страната, но и в международен план“, каза Ваня Манич-Матич, учителка по френски език.
Това може да е последният път, когато сръбски протестни скандирания се чуват на емблематичното място на фестивала, след като организаторите обявиха решението си да напуснат родната си страна.
Започнал преди 25 години в опозиция на режима на диктатора Слободан Милошевич, фестивалът сега обвинява правителството на президента Александър Вучич, че го притиска да напусне балканската страна.
След подкрепата си за антикорупционното движение, фестивалът твърди, че правителството е намалило финансирането и е оказало натиск върху спонсорите да се оттеглят.
От ноември в Сърбия се провеждат мащабни протести, някои от които събират стотици хиляди души, което доведе до падането на правителството, обвинявано в дълбоко вкоренена корупция.
Но Вучич, на власт от 2012 г., остава начело на преобразуваното правителство и отказва да проведе нови избори, което е основно искане на протестиращите.
Вместо това правителството насочи вниманието си към EXIT, една от най-значимите международни туристически атракции в страната.
„Това е всъщност е страхотно, защото показва колко всичко е корумпирано в Сърбия“, заяви 23-годишният белградски студент Филип Убович на пресконференция по време на EXIT.
На оградите на фестивала бяха окачени снимки от митингите, а тълпата скандираше лозунга на движението: „Pumpaj!“ („Пумпай!“).
Местни групи се присъединиха към международни артисти, сред които и пънк легендите Sex Pistols, за да насърчат тълпата да скандира протестния лозунг.
„Защитавайте правата си, покажете, че народът има сила. Пумпай!“, извика италианската певица Гала.
„Това е чудесен знак за Европа, за света, че ние сме тук. Готови сме да се борим, докато не победим“, заяви 22-годишният студент и протестиращ Алекса Савич по време на фестивала.
След масивен митинг в Белград в края на юни, основни пътища и обществени площади често бяха блокирани от протестиращи в градове из цялата страна.
Вучич отговори с призив за арест на демонстранти, които според него са „платени от чужди интереси“. Десетки бяха задържани през последните седмици.
С настъпването на летните ваканции и опразването на градовете Ковачевич призна, че става все по-трудно да се съберат големи групи срещу правителството, но въпреки това смята, че нови избори са „неизбежни“.
„Не е само, че трябва да се случи, а че ще се случи“, заяви 53-годишният адвокат.
EXIT планира да се премести в чужбина, според информациите – в подножието на пирамидите в Гиза, близо до Кайро.
„Това е най-трудното решение в 25-годишната ни история, но вярваме, че свободата няма цена“, заяви основателят и директор на фестивала Душан Ковачевич.
Това е част от по-голямо културно изселване от Сърбия. През последните месеци няколко театрални и филмови фестивали бяха отменени или лишавани от финансиране без обяснение.
През юни бивш лидер на паравоенна единица беше назначен за директор на националната театрална трупа, което предизвика бурна реакция от страна на артистите.
„Мисля, че това ще има голямо културно въздействие както върху Сърбия, така и върху Нови Сад. Просто съм тъжен, че това е последният EXIT“, каза 25-годишният Велко при пристигането си за последния ден на фестивала.
В последните часове на EXIT организаторите се сбогуваха емоционално с публиката.
„Благодарим на всички, че имахте смелостта да дойдете тази година – да изпратите послание към целия свят, че любовта и светлината са неудържими“, заяви основателят на EXIT. | БГНЕС
От Мина Пеякович, материал за АФП.