Лидерите на Сърбия и Косово се договориха да си сътрудничат за намирането и идентифицирането на стотици хора, които все още са в неизвестност от войната през 1998-99 г., предаде Би Би Си.
Повече от 13 000 души бяха убити по време на конфликта, който противопостави преобладаващото етническо албанско мнозинство в Косово на Сърбия.
По данни на Европейския съюз 1 621 души все още са в неизвестност.
ЕС ръководи усилията за нормализиране на отношенията между Сърбия и Косово, което обяви своята независимост през 2008 г.
Повечето западни държави признаха Косово, но Сърбия не го направи.
Споразумението за изчезналите лица беше постигнато по време на разговори в Брюксел вчера.
В рамките на споразумението сръбският президент Александър Вучич и косовският министър-председател Албин Курти се ангажираха да използват сателитни данни и други модерни технологии, включително лазерно картографиране, за откриване на масови гробове.
Те ще обменят също така официални досиета и ще създадат съвместна комисия за изчезналите хора, която ще бъде председателствана от ЕС.
"Повече от 20 години след това семействата им продължават да живеят в скръб, без да знаят къде се намират техните близки", заяви ръководителят на външната политика на ЕС Жозеп Борел, който посредничи при сключването на споразумението.
"Семействата имат право да знаят съдбата на своите роднини, както и обществото като цяло."
Повечето от убитите и все още изчезналите са косовски албанци.
Сделката от вчера следва споразумението за нормализиране на отношенията между Сърбия и Косово, което Борел обяви през март.
Съдбата на изчезналите лица е един от многото нерешени въпроси между двете страни. Неотдавнашната ожесточеност се съсредоточи върху исканията за създаване на асоциация на общините с преобладаващо сръбско население, които Албин Курти разглежда като инструмент за подкопаване на правомощията на косовското правителство в цялата страна.
Сърбия е обвинявана, че подкрепя косовските сърби, които се противопоставят на властта на Прищина.
Борел призна, че разговорите във вторник не са успели да преодолеят пропастта между двете страни по този въпрос - мненията им остават "далеч едно от друго", но те ще продължат разговорите.
Жозеп Борел призова лидерите на Сърбия и Косово да не допускат ескалация на размириците в Северно Косово, където етническите сърби бойкотират косовските институции./БГНЕС