Ще слагат обезопасителни мрежи по фасадата на Военния клуб в София

Архитект на Военния клуб е Адолф Вацлав Колар.

В момента се изготвя проект за инсталиране на обезопасителни мрежи по фасадите на Централния военен клуб в София. Това съобщава министърът на отбраната Атанас Запрянов, предаде БГНЕС.

Министърът на отбраната коментира в отговор на депутатски въпрос кога ще бъде извършен ремонт на една от най-емблематичните за София сгради – Централния военен клуб. 

Той се намира под управлението на Изпълнителната агенция „Военни клубове и военно-почивно дело“. Тя е извършила конструктивно обследване на състоянието на носещите елементи на сградата на Централния военен клуб и сравнителен анализ спрямо състоянието, установено от предходен етап. Въз основа на този анализ са направени заключения за актуалното техническо състояние на сградата. 

Централният военен клуб представлява недвижима културна ценност от категория „национално значение“.  По тази причина проектите за неговия ремонт трябва да се съгласуват с Националния институт за недвижимо културно наследство и Министерството на културата и да се одобрят от Министерството на регионалното развитие и благоустройството по реда на Закона за културното наследство (ЗКН) и Закона за устройство на територията.

„В тази връзка изпълнителният директор на Агенцията е отправил искане до кмета на Столична община и министъра на културата за даване на указания относно реда и начина за поставяне на архитектурни обезопасителни мрежи по фасадите на сградата, до окончателното завършване на ремонта й“, заявява министърът на отбраната. 

Към момента Агенцията е в процес на изготвяне на проект за инсталиране на такива обезопасителни мрежи по начин, указан от инженер-конструктор. 

„Отделно, се изготвя задание за проектиране на основен ремонт на сградата, след което ще се предприемат действия по възлагане на изработването на инвестиционен проект, който ще включва както конструктивни, така и архитектурни решения за цялостно възстановяване и реставрация на сградата, в съответствие с изискванията за опазване на недвижимото културно наследство“, добавя още министърът на отбраната Запрянов. 

БГНЕС припомня, че Военният клуб в София е разположен на бул. „Цар Освободител“, където се намират най-представителните и монументални сгради на Третата българска държана, сред които са Царският дворец, Народното събрание, БАН и др. 

Неговото строителство започва през 1895 г. и се осъществява на мястото, където по-рано се е намирала първата сграда на Военното училище. 

Архитект на Военния клуб е Адолф Вацлав Колар. Проектът е доразвит и завършен окончателно през 1907 г.  под ръководството на архитект Никола Лазаров. Той сам изработва и дизайна на оригиналните мебели. Скулптурната декорация по фасадите и помещенията е дело на виенчанина Андреас Грайс. І БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон