Ръста в заплатите на медицинските специалисти ще продължи да е обвързан с колективния трудов договор, въпреки несъгласието на протестиращите специализанти от инициативен комитет "Бъдеще в България".
Медиците изрично заявиха, че не желаят заплатите им да са обвързани с КТД.
Това стана ясно по време на заседание на парламентарната здравна комисия, която прие промени в закона за лечебните заведения на първо четене, предаде репортер на БГНЕС.
БГНЕС припомня, че младите лекари протестираха с искане ръстът в заплатите им да не е обвързан с КТД, тъй като според тях в него не е заложено "подобаващо" повишение. Според исканията на младите медици стартовите им заплати в болниците, финансирани от НЗОК, трябва да са 150% от средната брутна работна заплата в страната. За първото тримесечие на 2025 г. СРЗ е 2443 лева, т.е. това прави минимална заплата от около 3665 лева.
Депутатите обсъдиха четири законопроекта - на управляващата коалиция, на ПП-ДБ, на "Величие", и "Възраждане", които са с различни предложения за заплатите.
Като първа точка комисията разгледа първо законопроекта, внесен от Цончо Ганев и група народни представители от „Възраждане“ на 11 юли т.г. Маргарита Махаева представи законопроекта, който предвижда основното месечно трудово възнаграждение на лекар без специалност, магистър-фармацевт без специалност да е не по-малко от 150% от средната брутна работна заплата за страната, която се определя на база последните две тримесечия на предходната година и първите две тримесечия на текущата година, съгласно публикуваните официални данни на Националния статистически институт (НОИ). От „Възраждане“ предлагат основното месечно трудово възнаграждение на медицинските сестри, акушерките, асоциираните медицински специалисти и помощник фармацевтите, които упражняват дейност на територията на лечебните заведения, да е не по-малко от 140% от средната брутна работна заплата за страната. Предлага се допълнително възнаграждение за придобита квалификация в размер на 5% от основното трудово възнаграждение, както и допълнително възнаграждение за нощен труд в размер на 0,5% от основното възнаграждение за всеки отработен час.
Здравният министър Силви Кирилов заяви, че ресорното министерство изразява сериозни резерви относно финансовите и правните последици от предложените текстове. Той подчерта, че предложените промени в законите предвиждат значително увеличение на възнагражденията в лечебните заведения без осигурено съответстващо увеличение на приходите, което създава риск от финансов дисбаланс и натрупване на задължения. По думите му това може да доведе до влошаване на финансовото състояние на болниците и да затрудни функционирането им като действащи предприятия.
От Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) принципно подкрепят предприемането на целенасочени ефективни действия и мерки за преодоляване на кадровата криза в здравеопазването, за преодоляване на недостига на медицински сестри, акушерки и други медицински специалисти с оглед осигуряване на качествени здравни грижи за пациентите, но не приемат предложения законопроект.
Председателят на УС на Българския лекарски съюз (БЛС) д-р Николай Брънзалов съобщи, че към момента се въздържат от коментар относно това дали поддържат, или не поддържат този проектозакон.
Димитър Маринов обяви, че Българският фармацевтичен съюз подкрепя законопроекта.
От Българска стопанска камара (БСК) отбелязаха, че липсват всякакви финансови разчети и в четирите законопроекта. Според БСК с предложените законопроекти се дефинира разход на изхода, в същото време никой не говори за приходите на лечебните заведения. От работодателската организация смятат, че в законопроектите просто се предлагат числа, които звучат справедливо, но без те да са базирани на абсолютно никакви разчети.
„Разбирам всичките ви притеснения. Разбирам, че няма пари, че не може така, че трябва да се договаряме, че трябва да се съобразяваме. А с нас кога ще се съобрази някой", попита председателят на Българска асоциация на професионалистите по здравни грижи Диана Георгиева и уточни, че законопроектът на „Възраждане" се доближава най-близо до техните виждания, които си остават 150% от средната работна заплата за страната.
Д-р Неделчо Тотев, директор на общинската болница в Чирпан и председател на Сдружението на общинските болници, заяви, че подкрепят и четирите законопроекта.
От Българската асоциация на помощник фармацевтите подкрепят всички предложения, които правят препратка към КТД, който в момента съществува, както и предложението, което дава индексация, ако нов договор не се подпише.
Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) не подкрепя нито един от четирите законопроекта. „Пътят към ада е постлан с добри намерения. В случая вече добрите намерения са придобили вида на хубаво, добре оформени павета. Пътят към ада е павиран. Ние апелираме този подход да бъде изоставен. Безспорно най-честният законоустановен и адекватен начин е колективното договаряне. Усилията трябва да бъдат насочени в това страните да постигнат някаква разумна договореност, която да отразява реалностите – да не стане така, че всички управители да напуснат на следващия ден", заяви доц. Теодор Дечев и отново подчерта, че за АИКБ механизмът е колективното договаряне.
Калина Божилова, представител на инициативния комитет на протеста „Бъдеще в България", отбеляза, че във внесените законопроекти намират голямо сходство с текстовете, предложени от тях. От инициативния комитет не са съгласни с предложението основното възнаграждение да се определя чрез колективен трудов договор. Божилова припомни, че опити за въвеждане на промени в трудовите възнаграждения на лицата, заети в отрасъл „Здравеопазване" вече са правени и всички те са завършили с неуспех, като даде пример с КТД от 2022 г., с които не беше постигнато ефективно увеличение на възнагражденията.
„Медиците продължават да са най-ощетеното професионално съсловие в страната. Страната продължава да губи висококвалифицирани кадри, при това със застрашителни темпове. От друга страна, представители на работодателите в сектор „Здравеопазване" се противопоставят на сключването на КТД, включително и на искането за достойни възнаграждения на служителите", добави тя.
Божилова напомни още веднъж, че искат минимално основно възнаграждение за лекар без специалност 150% от средната работна заплата за последните 12 месеца според НСИ. „По отношение на медицинските специалисти и лекарите с една или повече специалности считаме, че следва да се мисли изрично въвеждане и за тях на процент от средната работна заплата", подчерта тя.
Председателят на национален синдикат „Защита" Красимир Митов заяви, че не подкрепя нито един от четирите законопроекта. „Ако подкрепим един от тези законопроекти, ще ни обвинят в някакво пристрастие към дадена политическа партия, а такова няма", каза той, като посочи и липсата на интерес от страна на парламентарните групи, включително и на вносителите, да се срещнат с представителите на синдиката и да ги убедят, че техният законопроект трябва да бъде приет.
И в четирите законопроекта Митов отбеляза, че не вижда гарантирани средства за увеличение на заплатите. Той подчерта, че не вижда инициатива и от страна на здравното министерство.
В заключение председателят на синдикат „Защита" бе категоричен, че ще подкрепят този законопроект, независимо на коя политическа сила, която гарантира средствата, че тези възнаграждения могат да бъдат изпълнени.IБГНЕС