Настоящата седмица ще бъде най-горещата за годината дотук, а ако не и най-горещата. В четвъртък и петък се очаква градусите да надхвърлят 40, а това създава и риск за здравето дори на здрави хора, предаде репортер на БГНЕС.
Високите температури могат да поставят в риск здравето и живота на всеки, особено на възрастните, хронично болните и децата. Уязвими са и животните, които също като хората страдат без вода.
Често говорим за това какво да правим по време на жегите, но е хубаво да се знае и какво да не правят най-уязвимите хора.
Сред най-застрашените от жегата хора са възрастните, защото те имат по-бавна терморегулация на тялото, което значи, че то се охлажда по-трудно. Често възрастните не изпитват жажда, въпреки че хидратирането е абсолютно задължително при висока температура навън. Голяма част от възрастните хора приемат лекарства (за кръвно, диуретици и др.), които пречат на тялото да се справи с топлината, или пък страдат от хронични заболявания – сърце, диабет, бъбреци и др., които влошават реакцията на организма.
Жегите носят и висок риск за малките деца и бебетата, при които терморегулацията на тялото все още не е усъвършенствана. Така дете може да стои на слънце дълго време без да осъзнава, че му е горещо, и чак когато се прибере вкъщи, да усети, че страда от топлинен удар. Препоръката към майките е децата да носят шапки и да стоят на сянка, като често им се предлага вода дори без да са жадни. Бебетата в никакъв случай не трябва да се излагат на силно обедно слънце.
За да се предпазят, хората трябва да избягват излизането навън в най-горещата част на деня - в часовете от 11 до 17, а ако излизането е наложително, да се стремят да ходят или стоят по сенките. Силно се препоръчва носене на шапка и светли дрехи, използване на фотозащита с висок защитен фактор и прием на достатъчно течности. А ако човек се почувства зле, незабавно трябва да потърси медицинска помощ.
Алкохолът, кофеинът и енергийните напитки също не са препоръчителни, защото допълнително дехидратират организма.
Какви са симптомите на топлинен удар?
Пораженията от дълго излагане на слънце не се проявяват веднага. Често човек, изложен на високи температури, може да усети неразположение след няколко часа. То включва топлинен синкоп - внезапно разширение на кръвоносните съдове и забавен пулс. Възникналият от това спад на кръвното налягане предизвиква глад за кислород в мозъка, затова човек може да загуби съзнание - т.нар. синкоп. Пострадалият трябва веднага да се постави на сянка, да се повдигнат леко краката му, и да се хидратира.
Топлинният удар се познава и по бледата, студена и потна кожа, ускорения пулс, спада на кръвното налягане, нормалната до леко повишена телесна температура, мускулните спазми - крампи. Често тези признаци са придружени и от прилошаване, повръщане, неспокойствие. При спад или скок на кръвното налягане, както и при загуба на съзнание веднага трябва да се търси спешна помощ.
Симптомите на топлинния възникват със закъснение, а като последици може да се развие мозъчен оток с повишаване на вътрешното налягане. Особено рискува група са децата и хората с гола глава. Състоянието се разпознава по червената, гореща кожа на главата, прилошаването, повръщането, световъртежа, болките и стягането в челото, ускоряването на пулса, спадането на кръвното налягане, замъгляването или загубата на съзнание.
Специалистите съветват и в никакъв случай да не се прибягва до самолекуване. Хората са склонни да пренебрегват сериозността на симптомите и да прибягват до лекарства, но неправилно прието лекарство може да влоши симптомите. IБГНЕС