Фалшиви „комисари от ГДБОП“ с руски акцент лъжат и принуждават хора да теглят кредити

Веднъж шокирал жертвата си, мъжът, който се представя за служител на ГДБОП, моли уж "жертвата" да каже личните си и банкови данни, необходими да започне процедура.

 

Мъже с ясно изразен руски акцент разиграват нови схеми за източване на спестяванията на българи. Става въпрос за мащабни схеми за източване на десетки хиляди левове от всеки пострадал.

За това съобщиха от Главна дирекция за борба с организираната престъпност (ГДБОП), предаде репортер на БГНЕС. При финансовата измама се злоупотребява с името на службата.

Сценарият този път е нов: измамниците заблуждават хора по телефона, че съдействат за предотвратяване на престъпление и опит за източване на банковите им сметки. В същото време, целта на процеса е тегленето на кредит или превод на пари в полза на измамниците, обясниха от Дирекцията. 

Мъж, който се обажда от непознат номер, и който се представя като "комисар Петър Димитров Андонов от ГДБОП", съобщава на клиент на банка, че е жертва на финансова измама и на негово име е изтеглен кредит. Мъжът с руски акцент обяснява, че ГДБОП разследва този случай и настоява за съдействие престъплението да бъде предотвратено. Най-често се цитира име на човек – Симеон Ангелов Симеонов, който с фалшиво пълномощно е направил опит да изтегли част от спестяванията или кредит от името на жертвата.

Веднъж шокирал жертвата си, мъжът, който се представя за служител на ГДБОП, моли уж "жертвата" да каже личните си и банкови данни, необходими да започне процедура. Измамниците твърдят, че правят всичко полза на жертвата, която пък трябва да направи превод по "сметка на финансовата институция" - която е сметка на измамниците, на стойността на уж източената от сметката сума. За повече достоверност на "клиента" дори е предоставен избор дали веднага да преведе пари към измамниците по предоставената сметка, или да изтегли кредит – онлайн или физически.

Жертвите биват излъгани, че "служител на Централната банка" лично ще възстанови преведената сума, а за потвърждение те ще получат и имейл от "ГДБОП и финансовата институция". 

За още по-голяма достоверност, жертвата бива помолена да изчака на линия докато бъде свързан последователно със "служител на банката", който лично да потвърди вече получената от "комисаря от ГДБОП" информация. Най-често мнимият представител е жена, представяща се с името Антоанета Иванова Георгиева, която също говори с ясно изразен руски акцент. Тя "потвърждава", че процедурата изисква потребителят или да преведе налични средства, или да изтегли потребителски кредит, който ще бъде възстановен. Тя обръща внимание и на "условието" в документите, че ако процедурата не бъде спазена, клиентът подлежи на наказателна отговорност и санкции, включващи дори конфискация на имущество и блокиране на сметки до приключване на досъдебното производство по разкриване на престъплението.

Както и при други телефонни измамници, и при този сценарий от позвъняването до прехвърлянето на парите към измамниците жертвата е държана на телефона, като няма никаква възможност да провери информацията или да разговаря с друг човек. . 

Непознатите номера, от които се звъни, са български, тъй като измамниците използват интернет телефония, обясниха от ГДБОП.

От Дирекцията напомнят, че всеки, на когото се звъни от непознат номер и се настоява да превежда пари на непознати лица, трябва да прекрати разговора, да се свърже с банката си, и веднага да подаде сигнал на тел. 112. IБГНЕС

 

Последвайте ни и в google news бутон