Кои са кандидатите за президент на Хърватия?

Двамата кандидати, които се изправят един срещу друг на втория тур на изборите за президент на Хърватия, едва ли могат да бъдат по-различни.

Единият е бивш боксьор аматьор и ветеран в политиката, чиито популистки послания спечелиха подкрепа, а другият е академик и учен, който трудно се налага в политиката.

Зоран Миланович

Интелигентен и целеустремен, но също така често смятан за избухлив и арогантен, Миланович спечели 49% от гласовете на първия тур, което го направи почти сигурен кандидат за втори петгодишен мандат.

През последните години Миланович все по-често използва популистка и обидна реторика, за да критикува Европейския съюз и местните служители.

Завършилият право, който е сред най-добрите студенти на своето поколение и все още е умел оратор, е една от най-доминиращите политически фигури в Хърватия от близо две десетилетия.

Дипломат от кариерата в Министерството на външните работи по време на войната за независимост на страната през 90-те години на миналия век, по-късно той работи в мисията на Загреб в Брюксел за ЕС и НАТО.

Влиза в политиката през 1999 г., като се присъединява към лявата Социалдемократическа партия (СДП), бивша комунистическа партия, а през 2007 г. става нейн лидер. От 2011 до 2016 г. Миланович е министър-председател.

Но неговото правителство, което наблюдаваше влизането на Хърватия в ЕС през 2013 г., не успя да осъществи така необходимите реформи, което доведе до икономическа стагнация.

След загубата на СДП на изборите Миланович се оттегля от лидерския пост през 2016 г. и се оттегля от политиката, за да работи като консултант.

Три години по-късно той се завръща на политическата сцена като кандидат на СДП за президентския пост.

58-годишният Миланович предизвика политически скандал по-рано тази година, когато се опита да стане министър-председател по време на парламентарния вот през април. 

По време на президентската си кампания през зимата Миланович, който се е занимавал със спаринг през 20-те си години, но никога не се е боксирал състезателно, до голяма степен успява да държи под контрол взривоопасния си характер.

Миланович обеща да бъде опора срещу пълната доминация на консервативната партия ХДЗ на дългогодишния му съперник премиера Андрей Пленкович, която е на власт от 2016 г. насам.

„Хърватия няма да бъде страна, в която един човек решава всичко“, заяви той във Facebook, визирайки Пленкович.

Миланович е женен и има двама сина.

Драган Приморац

Лекарят и учен влиза в политиката в началото на 2000 г., когато е министър на науката и образованието в ръководеното от ХДЗ правителство, а през 2007 г. се присъединява към партията.

По образование педиатър и експерт по генетика и криминалистика, Приморац се прочува като един от пионерите на ДНК анализа в Хърватия и помага за идентифицирането на жертвите от войната, чиито останки са открити в масови гробове през 90-те години на миналия век.

През 2009 г. Приморац неуспешно се кандидатира за президентския пост. 

По време на отсъствието си от политическата сцена Приморац се занимава предимно с академична дейност и изнася лекции в университети в САЩ и Китай, както и у дома в Хърватия.

Тази година той стартира президентската си кампания с надеждата да се завърне на сцената.

Въпреки че не е член на ХДЗ, партията застана зад него. 

Кампанията на Приморац до голяма степен се съсредоточава върху атаките срещу Миланович, като същевременно се опитва да изтъкне своята привързаност към семейните ценности и патриотизма. 

Критиците упрекнаха 59-годишния Приморец в липса на политическа харизма и го обвиниха, че служи като нападателно куче на ХДЗ, за да атакува Миланович.

Въпреки подкрепата на ХДЗ, Приморац не успя да събере партийната база зад кампанията си.

След като си осигури близо 20% от гласовете по време на първия тур на гласуването, Приморац засили реториката си и призова избирателите да не позволяват на Хърватия „да стане отново червена“, като се позова на комунистическото минало на конкурентната СДП.

Той е женен и има две дъщери. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон