Гледайки националиста, самопровъзгласен поддръжник на Тръмп, който води в проучванията за първия тур на повторните президентски избори в Румъния в неделя, големият въпрос е: кой кандидат може да го победи?
Първият опит на Румъния за президентски избори през ноември миналата година беше драматично анулиран поради обвинения в нарушения и руска намеса, които помогнаха на крайнодесния кандидат Калин Джорджеску да се превърне в изненадващ победител.
Джорджеску не беше допуснат до участие в изборите този път, но Джордже Симион – 38-годишният лидер на Алианса за обединение на румънците (АОР) – пое неговата роля и се изкачи начело в проучванията. Те сочат, че той почти сигурно ще се класира за втория тур на 18 май, когато двамата кандидати с най-много гласове от първия тур ще се изправят един срещу друг.
Подкрепата за Симион в момента е около 30%. Битката за второто място е много оспорвана, пише в свой анализ "Политико".
Кандидатът на управляващата коалиция Крин Антонеску ще спечели около 24% от гласовете, независимият кмет на Букурещ Никушор Дан може да получи 22%, бившият премиер Виктор Понта се очаква да спечели 10%, а реформистката Елена Ласкони е на път да получи 7%.
Шокиращият резултат от ноември показа, че много неща могат да се променят в последните дни преди изборите. Гласовете на диаспората, които обикновено не се отразяват в проучванията, могат да бъдат решаващи, а много избиратели все още не са взели решение до последния момент.
Как би се представил всеки от тези четирима в балотаж срещу Симион?
Макар че много избиратели не търсят кандидат, който би дестабилизирал важната позиция на Румъния в ЕС и НАТО, това може да не е първото нещо, което им идва на ум, когато става въпрос за вътрешнополитически проблеми.
Политическият анализатор Раду Магдин заяви, че не трябва да се приема за даденост, че избирателите ще се мобилизират срещу екстремистки кандидат, предвид дълбокото недоволство на обществото от корупцията и неефективността на основните партии – Социалдемократическата партия (СДП) и Националналлиберална партия (НЛП).
„Симион е основният представител на силното антисистемно настроение в румънското общество, така че остава да се види дали онези, които не са непременно „за“ системата, но търсят по-умерени варианти, ще успеят да се наложат срещу антисистемната вълна“, каза той.
Ето как би могъл да се развие потенциалният балотаж на 18 май.
Представител на мейнстрийма: Крин Антонеску
Бившият лидер на НЛП Крин Антонеску изглежда в добра позиция да се класира за втория тур и представлява управляващата коалиция от СДП, НЛП и Демократичния съюз на унгарците в Румъния (ДСУР).
Недостатъкът за Антонеску е, че той ще бъде възприеман като лицето на стария ред – партии, към които общественото търпение е изчерпано. От друга страна, тези формации включиха ветерани в политическите кампании, които могат да окажат влияние в цялата страна и да мобилизират избирателите.
Проучвания на Flashdata и AtlasIntel сочат, че Антонеску може да победи Симион във втория тур. На теория политическият му произход му осигурява широка избирателна база, както и партийна машина и регионални бастиони, които могат да се окажат мощна сила.
„Заедно НЛП и СДП имат над 75% от кметовете в Румъния“, заяви Ремус Штефуреак, политически анализатор и директор на проучвателската компания Inscop Research.
Кметовете на малките градове и села могат да мобилизират избирателите да гласуват за кандидатите на партията си, като подчертават по-лесния достъп до финансиране за местни проекти, ако страната се ръководи от един от техните хора.
Регионалната политика в Румъния може да бъде безмилостна. Някои местни политици използват заплахи, за да намалят минималния гарантиран доход на онези, които не ги подкрепят. Други предлагат пари, често около 20 евро, особено в селата, на хората, които гласуват за техния кандидат. Въпреки че тези практики са незаконни, властите често си затварят очите.
Един човек, на когото беше гарантирана анонимност от страх от репресии, описа как точно са били използвани такива тактики, за да се привлекат десетки хиляди хора да подкрепят Антонеску на митинг в град в южна Румъния преди няколко седмици.
Подкрепата на Антонеску от три партии обаче може да се окаже и слабост. Според Штефуреак е трудно един кандидат да привлече поддръжниците на три отделни партии, особено като се има предвид, че НЛП и СПД традиционно са врагове.
Широките местни мрежи на партиите не помогнаха на кандидатите им да спечелят президентските избори през ноември.
Зигфрид Мурешан, член на НЛП в Европейския парламент, очаква, че хората, които в първия тур гласуваха за Дан, кмета на Букурещ, ще се обърнат към Антонеску във втория тур, за да блокират Симион.
„Това не е първият им избор. Но колкото и да не го обичат, те не искат Джордже Симион за президент“, каза Мурешан.
Антонеску се ползва и с еднаква подкрепа от жените и мъжете, докато мъжете предпочитат Симион, каза Андрей Роман, изпълнителен директор на социологическата агенция AtlasIntel. Антонеску има най-голяма подкрепа сред хората над 60 години, добави той.
Изборът на градските жители: Никушор Дан
Проучването на Flashdata показва, че Дан ще загуби от Симион във втория тур, докато последните данни на AtlasIntel му дават с лека преднина.
Дан получава голяма част от подкрепата си от големите градски райони сред избиратели, които обикновено са високообразовани и заможни, показват данните от проучванията. Той обаче е по-малко популярен извън големите градове – и в кампанията си досега „пропусна възможността да се обърне към хората в селските райони, към хората в по-малките градове, към хората с ниски доходи“, обясни Штефуреак.
Гласовете на румънците в чужбина могат да бъдат решаващи, тъй като те обикновено отхвърлят кандидата на политическия елит, отбеляза Отилия Нуцу, анализатор на публичната политика в мозъчния тръст Expert Forum. Гласовете на избирателите от чужбина могат да съставляват до 7-8% от общия брой, което има голямо значение.
„Някои гласуват за антисистемни реформисти, други за антисистемни екстремисти. Зависи от това кой ще се яви да гласува“, каза още тя.
Дан е в своя втори мандат като кмет на Букурещ. Той е известен с десетилетната си борба срещу „недвижимите акули“, които обвинява в тайна договорка с политическия елит за придобиване на атрактивни терени и строителство с цел печалба, често без да се съобразяват с опазването на исторически сгради или райони.
Дан използва това срещу Антонеску в телевизионните дебати за президентските избори тази седмица, като го обвини, че е помогнал за приватизацията на големи зони от публична собственост, когато е бил министър на младежта и спорта в края на 90-те години. Някои от тези сделки по-късно са били обявени за незаконни от съда, твърди той.
Антонеску отрече всякаква тайна договорка с „недвижими акули“ и обвини Дан, че не може да представи никакви доказателства, които да го свързват с тях.
Дан основа центристката реформистка партия „Съюз за спасение на Румъния“ (ССР), която напусна през 2017 г., и спечели първия си мандат като кмет с подкрепата на НЛП.
Евродепутатът Мурешан прогнозира, че по-малко избиратели на Антонеску ще гласуват за Дан във втория тур, отколкото обратното.
„Някои от тези избиратели са либерални, други са консервативни, трети са много консервативни, а някои, особено избирателите на социалистическата партия, са отчасти възрастни, с по-ниско образование, отчасти от селските райони“, каза той за избирателите на Антонеску.
Хамелеонът: Виктор Понта
Виктор Понта, бившият социалдемократически премиер, превърнал се в националист, има смесени резултати в проучванията. Ако все пак се класира, според последните данни на AtlasIntel той ще загуби от Симион.
Штефуреак го вижда като „кандидата, който има шанс – теоретично и въз основа на данните, с които разполагаме в момента – да сформира по-широка коалиция срещу Симион“. Той предупреди, че радикално новата динамика във втория тур прави настоящите проучвания за балотажа трудни.
Старата политическа ориентация на Понта го прави симпатичен на някои типични избиратели на СДП, които може да не са убедени от подкрепяния от СДП, но центристки настроен Антонеску. Неговата платформа „Румъния на първо място“ също може да привлече избиратели, гласували за Джорджеску през ноември миналата година, казват анализатори.
Той бележеше ръст в проучванията, преди да заяви в подкаст по-рано този месец, че е позволил няколко села по Дунав да бъдат наводнени през 2014 г., за да се избегне наводнението на сръбската столица Белград, когато е бил министър-председател.
Понта заяви, че е избрал да спаси човешки животи в Сърбия, вместо нивите в Румъния. Той припомни, че в резултат на това е бил обявен за почетен гражданин на Сърбия. Това не е класически ход за печелене на гласове в Румъния.
Аутсайдерът: Елена Ласкони
Председателят на „Съюз за спасение на Румъния“ Елена Ласкони, бивш телевизионен журналист, изглежда е загубила вълната на подкрепа, която я изстреля до втория тур на отменените избори миналата година, главно поради влизането на Дан в надпреварата.
Лидерите на нейната собствена партия я изоставиха по-рано този месец, за да подкрепят Дан, който според тях е единственият реформистки кандидат с реални шансове да стигне до втория тур този път.
Не е ясно какво влияние ще има върху избирателите изоставянето ѝ от лидерите на партията. Някои смятат този ход за несправедлив и ще искат да накажат USR, което може да доведе до по-малко гласове както за Ласкони, така и за Дан.
В експлозивен ход преди първия тур Ласкони публикува снимки, които според нея показват Дан и Понта на среща с бивш заместник-директор на румънските разузнавателни служби, за да обсъждат изборите тази година. Целта е Дан да изглежда като човек на системата и да бъде свързан с противоречив бивш шпионин в страна, уморена от участието на разузнавателните служби в политиката.
И Дан, и Понта твърдят, че снимките са фалшиви и че срещата никога не се е състояла, като обвиниха Ласкони, че играе по наратива на системната политика в Румъния. Дан и Понта подадоха наказателни жалби срещу нея.
Ако Ласкони успее да преодолее препятствията и се класира за втория тур, тя ще победи Симион с 3 пункта, според AtlasIntel. | БГНЕС