Очите на целия свят ще бъдат насочени към Румъния в неделя, 4 май, когато гласоподавателите ще бъдат призовани да изберат своя президент, пет месеца след касирането на предишните избори, белязани от съмнения за руска намеса и изключването на водещия кандидат на крайната десница Калин Джорджеску.
На този първи тур участват 11 кандидати. А крайната десница все още е в добри позиции в социологическите проучвания, с подкрепата на администрацията на Тръмп.
Изборите се провеждат в условията на наелектризирана предизборна обстановка. Анулирането на предишните избори, решено от Конституционния съд след констатиране на „нередности“ въз основа на силни подозрения за чуждестранна намеса, установени от разузнавателните служби, все още е обект на остри критики.
По време на посещението си на Мюнхенската конференция по сигурността през февруари вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс също осъди решението, взето „въз основа на крехките подозрения на една разузнавателна агенция и под огромния натиск на съседите на континента“. Изказване, което остави европейските лидери „шокирани“.
В Румъния крайната десница определи решението на Конституционния съд като „държавен преврат“. Оттогава хиляди хора протестираха, за да осъдят отричането на демокрацията. С наближаването на изборите обстановката стана още по-напрегната, тъй като в съдилищата на страната бяха подадени стотици жалби срещу анулирането на предишните президентски избори. Този ход беше описан от румънското министерство на правосъдието като „координирана съдебна атака“.
Според румънския Конституционен съд през последните месеци са подадени повече от 200 жалби, въпреки че анулирането е „правно обвързващо“ и „не може да бъде оспорвано“. В съобщение за пресата КС подчертава необходимостта от „спешно възстановяване на реда“ пред лицето на онези, които се опитват да провокират хаос. В крайна сметка всички разгледани процедури бяха отхвърлени. Що се отнася до социалните мрежи, откъдето тръгнаха подозренията за руска намеса, властите следят внимателно, за да избегнат повторение на сценария от ноември 2024 г.
За всеобща изненада Калин Джорджеску спечели още на първия тур след мащабна и координирана кампания в TikTok само няколко дни преди изборите.
Разследвана от Европейската комисия след касирането на изборите, китайската платформа призна, че е изтрила над 27 000 фалшиви акаунта, които са били в полза на бившия крайнодесен кандидат, както и на националистическата партия „Алианс за румънско единство“ (AUR), „с цел манипулиране на изборния дискурс“. Тя също така укрепи екипа си от модератори, говорещи румънски език. Социалната мрежа TikTok, чиито представители бяха поканени в Букурещ преди изборите, обяснява, че е в тесен контакт с румънските власти и местните институции „чрез специални канали“.
От своя страна Брюксел е назначил „120 допълнителни експерти“ и е организирал симулационни учения за противодействие на евентуални заплахи.
Румънското правителство въведе и по-строги правила за ясно идентифициране на политическите рекламни послания и потвърждаване на законността на финансирането. Съдържанието вече може да бъде изтеглено от платформите по искане на Ancom, телекомуникационния регулатор.
На последните избори Джордже Симион замени Калин Джорджеску. Фаворит в проучванията за първия тур, лидерът на партията AUR заема видно място в приложението TikTok, което е много популярно в Румъния с 9 милиона потребители при население от 19 милиона души. Симион вече се състезаваше през ноември. Получавайки едва 14% от гласовете, той беше лишен от светлината на прожекторите от неочаквания Калин Джорджеску, от редиците на AUR, от когото се беше дистанцирал. Поради това анулирането на предишните избори би могло да бъде от полза за този крайнодесен кандидат, който би могъл да удвои резултата си благодарение на прехвърлянето на гласове от бившия си съперник и така да достигне до втория тур, насрочен за 18 май.
Джордже Симион, който присъства на встъпването в длъжност на Доналд Тръмп през януари, е почитател на американския президент. Той често носи шапка с името на своя идол или с лозунга „Да направим Америка отново велика“ (MAGA). Друг кандидат на Тръмп, Виктор Понта, бивш министър-председател от Социалдемократическата партия, се похвали, че през декември е бил поканен в резиденцията Мар-а-Лаго във Флорида. Той също носи шапката си MAGA.
Свързан с корупционен скандал, който доведе до оставката му през 2015 г. след мащабни протести, той изглежда е загубил позиции пред двама проевропейски кандидати: кметът на Букурещ Никусор Дан и кандидата на управляващата коалиция Крин Антонеску.
Именно един от тези двама мъже може да достигне до втория тур в дуел срещу Джордже Симион, който на този етап се очаква да загуби, но чиято преднина намалява в проучванията. Въпреки това, предупреждава политологът Сорина Соаре, професор в университета във Флоренция, изходът от изборите остава крайно несигурен. Тя предупреждава за възможна изненада, „като се има предвид много големият брой нерешителни избиратели“ и гласовете на европейската диаспора, която има склонност да подкрепя крайната десница.
Изходът от тези избори ще бъде наблюдаван отблизо и от Европейския съюз. Румъния е член на ЕС и се превърна в ключов стълб на НАТО след руската инвазия в съседна Украйна. Далеч по-малко проруски настроен от Калин Джорджеску, Джордже Симион описа Владимир Путин като „военнопрестъпник“ по време на кампанията си. Но той остава силно критичен към това, което нарича „абсурдната политика на ЕС“. Той също така заявява, че иска да намали помощта за украинските бежанци и се противопоставя на всякаква военна подкрепа за Украйна.
Идването на власт на евроскептик, който се противопоставя на подкрепата за Украйна, ще подкопае още повече и без това крехкото единство на европейците. Близостта на Джордже Симион с Доналд Тръмп също може да затрудни европейските решения в разгара на търговската война със САЩ. I БГНЕС, АФП