За да имаме бюджет за отбрана от 2,5% от БВП, трябва да имаме стабилен икономически растеж, а той ще бъде възможен само, ако преодолеем политическата криза.
Това заяви в интервю за БГНЕС генерал Константин Попов, председател на Центъра за развитие на политики. Той е началник на отбраната /2016-2017/ и председател на Комисията по отбрана /2017-2021 г./ в 44 Народно събрание.
Според него българският политически елит прояви достатъчна смелост и отговорност и разбра, че няма нищо страшно в това да има Консултативен съвет по национална сигурност, който да търси съгласието и да намери общите цели, за да може България наистина да бъде по-сигурна. „Хубаво е също така, че е обърнато внимание на кризите, които са големи и са около нас. Бягането от решаването им не е решение“, смята той.
Ген. Попов посочи, че е необходимо да се намери достатъчен финансов ресурс, за да могат инвестициите и усилията в сектор отбрана да станат реалност. „Бюджетът за отбрана трябва да бъде 2,5% от БВП. Но за да го има това, трябва да има стабилен растеж в икономиката, което да повиши приходната и разходната част на държавния бюджет, а затова трябва да се положат огромни усилия в икономиката“, заяви той.
Ген. Попов подчерта, че един от факторите, който пречи на развитието на икономиката, е политическата криза, в която сме изпаднали през последните 4 години. „Политиците би трябвало да обърнат внимание на този въпрос и да намерят политическите си решения, да се преодолее политическата криза и от там-нататък да се стигне и до стабилизирането на системата за сигурност и отбрана в рамките на съюзите, в които участваме – НАТО и ЕС“, заяви бившият началник на отбраната.
По отношение на проблема с липсата на достатъчно военнослужещи или така наречения некомплект, той припомни, че по времето на 44 Народно събрание и тогавашното правителство е търсено интензивно решение на този въпрос и донякъде успешно, защото натискът върху въоръжените сили е започнал да намалява. „След дестабилизирането на политическата обстановка тези проблеми отново се изостриха“, отбеляза ген. Попов.
Когато говорим за военна подготовка на българските граждани бившият началник на отбраната препоръча да се огледаме и да видим какви примери има около нас, какви финансови ресурси и колко време ще ни трябва, за да подготвим системата.
„Очевидно е, че системата за отбрана и сигурност трябва да е отговорност не само на службите, Министерствата на отбраната и вътрешните работи, а на обществото като цяло. Трябва да сме наясно какви са плановете на отделните ведомства и агенции, по какъв начин работят, дали знаят какво трябва да правят при необходимост и по какъв начин трябва да предвиждат бъдещето, така че да са адекватни на това, което ни предстои“, заяви ген. Константин Попов. І БГНЕС