Европейският съюз ще продължи да се затруднява да помага на Украйна, оставяйки пространство на други международни сили да се справят с пълномащабната инвазия на Русия в Украйна. В навечерието на съдбоносните избори в Съединените щати, Брюксел направи малко и едва ли ще може да направи повече.
Първо, европейските институции бяха парализирани заради европейските избори. Сега ЕС е изправен пред още една година на застой, тъй като бюрократите в Съюза очакват резултатите от изборите в Германия през есента на 2025 г. Дипломати и служители на ЕС твърдят, че са притеснени от затъването на Брюксел в дългомесечна рутина.
В Брюксел се наблюдава явна липса на осъзнаване на нуждата от спешни действия, оплака се един от дипломатите на блока, тъй като през по-голямата част от годината европейските институции са били в режим на бюрократично пренастройване.
Европейските избори в целия континент за определяне на 720 членове на Европейския парламент ангажираха Брюксел за първата половина от 2024 г. Институциите спряха работа, тъй като Урсула фон дер Лайен, председател на Европейската комисия, се кандидатира за втори мандат и очакваше одобрението на парламента (тя спечели и беше одобрена). Сега тя чака парламента да одобри нейните 26 комисари. Екипът ѝ най-накрая трябва да встъпи в длъжност на 1 декември, преди да прекъсне работата си отново заради декемврийските празници.
„Най-малкото, което можеше да направим, е да имаме нова Европейска комисия до изборите в САЩ“, заяви дипломат от ЕС, пожелал анонимност, за да говори откровено.
Докато кандидатът на демократите Камала Харис обеща да продължи военната, политическата и икономическата подкрепа за Украйна на президента Джо Байдън, по-неясно е дали може да се каже същото, ако Доналд Тръмп поеме властта през ноември. По време на предизборните си прояви Тръмп призова Украйна да сключи споразумение с Русия за прекратяване на инвазията и дори заплаши да спре помощта на САЩ за Украйна, ако бъде преизбран.
Докато ЕС подготвя заем от 35 млрд. за Украйна, Киев продължава да среща трудности в набирането на човешка сила и боеприпаси, за да се защитава. Опустошената електропреносна мрежа на страната, която многократно е атакувана от руски дронове и ракети, ще трябва да бъде възстановена преди зимата.
Междувременно Кремъл обяви 25-процентно увеличение на разходите за отбрана през 2025 г., с което те ще достигнат нов постсъветски връх.
И дори когато новата Комисия бъде създадена, играта на изчакване ще продължи. Вместо да стъпи на земята и да се върне към правенето на политика, една от големите сили на блока ще забави процеса.
Ключовите избори в Германия.
ЕС трябва да изготви предложението си за следващия седемгодишен бюджет от 2028 г., от който зависи всичко - от селското стопанство до помощта за Украйна. Но това вероятно ще бъде отложено до след изборите в Германия през есента на 2025 г. За днешната пестелива Германия увеличаване на бюджета на ЕС или емитиране на съвместен дълг са изключително чувствителни въпроси. В решение на германския Конституционния съд се посочва, че използването на остатъчни парични средства от фонда за възстановяване след Ковид за други цели е незаконно.
Така Германия, която е икономически стожер в ЕС, е политически парализирана преди изборите през септември 2025 г., особено когато става въпрос за решения за по-голям европейски бюджет. По време на предизборната кампания германските кандидати ще бъдат принудени да отхвърлят предложението на Комисията, която вероятно ще призове за по-голям европейски бюджет, предупредиха висши дипломати. И ако настоящите проучвания са верни, по-консервативният във фискално отношение Християндемократически съюз (чийто член е Фон дер Лайен) може да се върне на власт.
ЕС се нуждае от единодушие, за да приеме бюджета си, а би било невъзможно да се постигне съгласие без най-богатата държава в блока.
„Всички са в режим на изчакване и точно когато си мислим, че можем да започнем, вниманието ще се насочи към Берлин“, каза един от служителите на ЕС, визирайки изборите в Германия.
Някои експерти твърдят, че политиките на ЕС са станали все по-политизирани в Германия по време на националните избори, поради което политиците искат да избегнат всякакви ключови решения преди големия вот.
„Най-вероятната жертва на това ще бъдат бюджетните преговори и всякакви дискусии за съвместно вземане на заеми от ЕС. Не можем да вземем решение“, отбеляза Николай фон Ондарца, политолог в Германския институт за международни отношения и сигурност.
„Не можем да вземем никакво решение или да въведем нови данъци или ново финансиране до гласуването в Германия“, допълни втори дипломат от ЕС.
Забавянето ще позволи на Комисията да разбере в каква посока ще се развиват предложенията за разходи на новото германско правителство, които ще засегнат политически чувствителни въпроси като емитирането на общ дълг с цел финансиране на общоевропейската отбрана. Германия отдавна се противопоставя на подобно решение.
Бившият шеф на Европейската централна банка Марио Драги предложи в доклада си незабавно емитиране на общ дълг за финансиране на бързи реформи, за да се върви в крак с Вашингтон и Пекин, но получи „не“ от Кристиан Линднер, германския министър на финансите.
Може ли нещо да накара ЕС да действа?
През януари министър-председателят на Полша Доналд Туск ще поеме шестмесечното ротационно председателство на Съвета на ЕС от премиера на Унгария Виктор Орбан. Дипломатите предупредиха, че това няма да доведе до промяна в политика на блока, тъй като Берлин е в предизборен режим.
„Трудно е да си представим как можем да вземем решение относно разходите за отбрана преди вота в Германия“, каза източник от ЕС.
Дипломатите от Източна Европа, че Съюзът изчаква и реагира, вместо да действа веднага.
„Този път реакцията може да се окаже твърде късно“, обясни един от тях. Но този призив вероятно ще остане безрезултатен.
„Единственото нещо, което може да изкара Европа от ступора, е ако Тръмп се оттегли от НАТО. Не мисля, че дори наложеният от Тръмп мирен план за Украйна ще бъде достатъчен, за да активизира европейците да търсят общо финансиране за европейската сигурност и отбрана. Кризата трябва да е екзистенциална, за да събуди ЕС“, обясни Муджтаба Рахман от консултантската компания Eurasia Group. | БГНЕС
Барбара Моенс и Якопо Баригаци, „Политико“.