Доц. Цветелина Тотомирова: Обучението на диабетиците е ключово, за да контролират болестта

Контролът на телесното тегло ще заложи успеха на лечението на диабета в бъдеще. Това заяви в интервю за БГНЕС ендокринологът доц. д-р Цветелина Тотомирова.

Обучението на пациентите със захарен диабет е от ключово значение за постигането на оптимален контрол върху тази болест, която се определя като „тихия убиец“ заради множеството странични проблеми, които създава.

Доц. Тотомирова подчерта, че диабетът е хронично заболяване, с което пациентите трябва да се научат да живеят. „Независимо от лечението, препоръките за лечение, които даваме и контролът, пациентите със захарен диабет трябва да бъдат обучени как да се справят със състоянието, как правилно да живеят и да се хранят, какъв физически режим да спазват“, заяви ендокринологът.

Тя посочи, че в България разполагаме с доста съвременни средства за лечението на захарен диабет, но ако пациентът не е запознат със състоянието си, не знае как да се грижи за себе си, нещата няма да се получат. „За съжаление, пациентите много често не успяват да контролират своето заболяване“, призна доц. Тотомирова.

Според нея трябва да обърнем специално внимание на децата по отношение на захарния диабет. „Когато аз бях студент, почти не се говореше за захарен диабет тип 2 в детската възраст, за разлика отсега, когато все повече установяваме тип 2 при пациенти под 18-години. Връзката между затлъстяването и диабета е пряка“, посочи ендокринологът.

Тя препоръча родителите да наблегнат още от една ранна възраст на изграждането на определени хранителни и физически навици у своите деца.

„Захарният диабет е едно заболяване с нарастваща честота от година на година. Ако не хванем нещата на един ранен етап – на етап детска възраст – ще сме обречени на неуспех в бъдеще. Детската възраст трябва да бъде приоритет в нашето лечение и контрол на заболяването“, категорична е доц. Тотомирова.

Тя коментира и използването на лекарства срещу диабет за отслабване: „Моят съвет към пациентите е те да обсъдят със своите лични лекари или ендокринолог започването на такова лечение, защото се сблъскваме със самоназначаване на лечение и самоконтрол. Най-добре е то да бъде изписано от лекар, да бъде оценено състоянието на пациента и той да бъде адекватно проследен“.

Доц. Тотимирова обърна внимание на качеството на въздуха, която оказва влияние върху ендокринната система. „Обикновено свързваме замърсяването на въздуха с проблеми в гърлото, ушите, белодробната система и кожата, а не мислим за ендокринната система. Почти всяко ендокринно заболяване демонстрира връзка със степента на замърсяване“, каза тя, добавяйки, че това касае не само захарния диабет и затлъстяването, но и фертилните функции. „Замърсяването оказва влияние върху целия организъм, не можем да отделим система от система в нашето тяло. Подобряването на качеството на въздуха е подобряване на качеството на нашето здраве“, категорична е доц. Тотомирова. І БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон