Александруполис/Дедеагач: Ключов център за енергийната и военна сигурност на региона

На 3 октомври България ще получи първите количества втечнен природен газ на терминала в Александруполис, което бележи началото на нов етап в обезпечаването на енергийната сигурност на страната, предадоха специалните пратеници на БГНЕС от Александруполис/Дедеагач Георги Пашкулев и Климент Христов.

Терминалът за ВПГ бе пуснат в експлоатация на 1 октомври. Той разполага с най-съвременна технология и максимален капацитет за регазификация от 5,5 млрд. куб.м. газ годишно.

Проектът е замислен преди 15 години, но започва да се реализира едва на 27 януари 2022 г. Автор на идеята е гръцкият бизнесмен Димитрис Копелузос, а реализацията е осъществена от компанията „Газтрейд“.

Строителството е и по море, и по суша. През февруари 2023 г. в Сингапур стартира изграждането на плаващата инсталация за съхранение и регазификация на втечнен природен газ (FSRU). Инсталацията отплава от корабостроителницата на Seatrium на 26 ноември 2023 г. и пристига във водите на Бяло море на 17 декември 2023 г., където акостира.

Терминалът за втечнен природен газ в Александруполис/Дедеагач се състои от плаващата инсталация за съхранение и регазификация на втечнен природен газ, подводен и сухоземен газопровод, който свързва инсталацията с националната газопреносна система. Чрез нея доставки на природен газ могат да бъдат осъществявани за Гърция, България, Румъния, Северна Македония, Сърбия, Молдова и Украйна на изток, както и за Унгария и Словакия на запад. 14 международни и гръцки компании вече са резервирали капацитета на терминала до 2023 г.

Терминалът в Александруполис е свързан с интерконектора България-Гърция

Няколко дни преди 1 октомври, когато той заработи, операторът на газовата връзка ICGB тества успешно точката на междусистемно свързване в Комотини с реални количества природен газ. ICGB подписа споразумение за междусистемно свързване с гръцкия национален оператор на газопреносна система DESFA в точката на междусистемно свързване (IP), разположена в гръцкия град Комотини.

Двата преносни оператора имат ангажимента да осигурят сигурна, безопасна и ефективна оперативна съвместимост при търговската експлоатацията в новата точка на свързване.

Газопроводът IGB вече е свързан с Трансадриатическия газопровод (TAP) и с газопреносната система на „Булгартрансгаз“. Новото споразумение за междусистемно свързване ще позволи на заинтересованите страни с резервиран капацитет в ВПГ терминала да транспортират газ по IGB, като по този начин ще се обособи нов, надежден маршрут за доставки на природен газ за Югоизточна и Централна Европа.

Настоящият капацитет на интерконектора е 3 млрд. куб. м годишно с потенциал да достигне 5 млрд. куб. м годишно. Независимият газопреносен оператор ICGB вече е ангажиран с разширяването на капацитета като стратегическа стъпка към осигуряване на достъп до доставки на природен газ от диверсифицирани източници. Това е и ключов проект в рамките на Вертикалния газов коридор, обединяващ преносните оператори от региона, включително от Молдова и Украйна.

„Тотал“ ще направи първата доставка

Първите количества втечнен природен газ за България ще бъдат доставени от френската компания „Тотал“. Тя победи девет други международни фирми, които участваха в обявения от „Булгаргаз“ търг за доставка през месец октомври 2024 г. Цената на сделката не е обявена.

На 29 август държавната компания обяви тръжни процедури за доставка на 5 товара (5 000 000 MWh ) втечнен природен газ в рамките на резервирания си капацитет на терминала в Александруполис/Дедеагач.

Доставката им е предвидена в съответствие със съгласуваните между оператора на терминала „Газтрейд“ и „Булгаргаз“ времеви слотове. Българският газов доставчик има резервиран годишен капацитет от 1 млрд. куб. м за разтоварване на съоръжението, в които 20 процента държи българският държавен газов оператор „Булгартрансгаз“.

Те предвиждат доставка на по един товар на месец, в периода октомври 2024 г. - февруари 2025 г. включително.

Началото на търговската експлоатация на терминала в Александруполис/Дедеагач е част от общите усилия за диверсификация и гарантиране на енергийната сигурност не само на България, но и на Югоизточна Европа. Терминалът ще доставя „синьо гориво“ от надеждни източници като САЩ, Катар, Египет и др.

В краткосрочна перспектива с включването на втечнения газ от Александруполис/Дедеагач в енергийния микс ще се гарантира и сигурността на газовите доставки за предстоящия зимен сезон за битовите потребители и бизнеса.

Александруполис ключов стратегически център

Александруполис или както го наричаме ние българите Дедеагач освен във важен енергиен център – врата за американския втечнен природен газ е и най-важното военно пристанище в близост до България. То се намира само на 150 км от границата ни и с началото на руската инвазия в Украйна придоби огромно значение за съюзниците от НАТО и преди всичко САЩ, които го използват за доставката на военна техника към Източния южен фланг на алианса. В него влизат България и Румъния, но за момента нашата страна е по-скоро наблюдател на създалия се стратегически коридор Дедеагач-Констанца.

Властите в Атина не крият задоволството си от превръщането на пристанището в една от най-важните точки „за новата архитектура на сигурността в Европа“. В гръцкия печат има множество публикации, които подробно информират за „безспорната геостратегическа стойност на Гърция“ в новосъздалата се обстановка.

Но най-високата оценка за мястото на Александруполис/Дедеагач бе дадена от самия държавен секретар на САЩ Антъни Блинкен по време на неговата визита в Атина през февруари 2023 г. Тогава той определи пристанището като ключов стратегически център и път за логистика и отбрана. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон