Снимките на Моди, прегръщащ Путин – в същия ден, когато Русия бомбардира детска болница в Киев и уби най-малко 42 цивилни при въздушни удари в Украйна – провокираха широко възмущение. Украинският президент Володимир Зеленски нарече "огромно разочарование и съкрушителен удар върху мирните усилия да види как лидерът на най-голямата демокрация в света прегръща най-кървавия престъпник в света в Москва в такъв ден".
Какво обяснява политиката на Моди?
Откакто пълномащабната война на Русия срещу Украйна започна, Индия ходи по тънко въже. Повече от две години тя се опитва да намери баланс между дългогодишните си отношения с Русия и подкрепата си за Хартата на ООН, която кодифицира принципи като суверенитета на границите и забраната за използване на сила в международните отношения.
Нежеланието на Индия да "забрави" Кремъл е разбираемо, като се има предвид, че Делхи купува повече от 40% от оръжията си от Русия. Разбира се, този дял намалява, тъй като Индия се ориентира все повече към доставки от Съединените щати, Франция, Израел и други западни страни. Но наследството от миналото продължава да тежи тежко върху настоящето: 86% от военното оборудване на Индия е с руски произход, а резервните части остават от съществено значение.
Междувременно енергийните връзки на Индия с Русия се задълбочиха под санкциите на Запада: вносът на руски суров петрол скочи от 2,4 милиарда долара през 2021-22 г. до 46,5 милиарда долара през 2023-24 г., благодарение на атрактивни "отстъпки". Русия се превърна в основния доставчик на петрол и газ за Индия - договореност, която Западът тихомълком одобрява, признавайки, че покупките на Индия предотвратяват скока на световните цени.
Освен това Русия е важен партньор в Централна Азия, където Индия работи с постсъветските страни за разширяване на търговските партньорства и борба с предизвикателствата пред сигурността.
Като се има предвид всичко това, Индия досега отказва да критикува Русия за войната, като се въздържа от няколко гласувания на резолюциите на Общото събрание на ООН, призоваващи за прекратяване на огъня в Украйна. Показателно е, че съвместното изявление на Индия и Русия след посещението на Моди в Москва се позовава на конфликта „около Украйна“, за разлика от „в Украйна“, което предполага поне известно признаване на териториалните претенции на Русия.
Но Индия също внимава да не одобри руската инвазия. През 2022 и 2023 г. Моди отказа да пътува до Москва за двустранни срещи на върха. А през септември 2022 г. на срещата на върха на Шанхайската организация за сътрудничество в Узбекистан той открито каза на Путин, че днешната епоха „не е епоха на война“. Моди повтори тези чувства по време на посещението си в Москва, като подчерта, че решението на войната „не може да бъде намерено на бойното поле“.
Въпреки че правителството на САЩ продължава да приема балансиращия акт на Индия, то отговори на посещението на Моди в Москва и изрази своето „разочарование“ от индийското правителство. Това предполага, че докато Америка от десетилетия е гледа на Индия като на незаменим демократичен партньор в нарастващата си конфронтация с Китай, отношенията на Индия с Русия заплашват да забият клин между съюзниците.
В отговор индийски правителствен говорител отново потвърди „свободата на избор“ и стратегическата автономия на страната. Но посланикът на САЩ в Индия Ерик Гарсети подчерта, че „по време на конфликт няма такова нещо като стратегическа автономия“ – въпреки че тази стратегия е най-уместна в такива времена – и призова Индия да не приема отношенията си с Америка за даденост.
Тези скорошни изявления на американски служители трябва да накарат индийското правителство да се замисли. Администрацията на президента на САЩ Джо Байдън все повече укрепва индо-тихоокеанските съюзи извън своята водеща четворна група с Индия, Австралия и Япония. Това включва създаване на партньорство за сигурност на AUKUS с Австралия и Обединеното кралство, ангажиране на страни „Quad Plus“ като Нова Зеландия, Филипините, Южна Корея и Виетнам и домакинство на AP-4 (Австралия, Япония, Нова Зеландия и Южна Корея) на срещата на върха на НАТО през юли.
Посланието е ясно: много държави са готови да насърчават стратегическите интереси на САЩ в Индо-Тихоокеанския регион, поради което прегръдката на Америка с Индия изглежда потенциално по-малко привлекателна в сравнение с тях. Допълнително усложняващ ситуацията е фактът, че САЩ продължават да търсят отговорност от Индия за предполагаемия ѝ опит, осуетен от американските служби за сигурност, да убие войнстващ сикхски сепаратист на американска земя. Въпреки че досега САЩ са ограничили дипломатическите последици, те продължават да настояват пред Индия за разследване.
Индия и САЩ обаче трябва да поддържат тесни връзки, тъй като двустранното им партньорство предлага много взаимни ползи - от американско-индийската инициатива за критични и нововъзникващи технологии до предприятия за полупроводници и сътрудничество в Индо-Тихоокеанския регион. Един от начините да се гарантира това е Индия да използва дългогодишните си отношения с Русия, за да потуши конфликта, както настояват САЩ. Съвместното изявление на Индия и Русия от юли приветства мирните предложения „в съответствие с международното право и въз основа на Устава на ООН“. Моди вероятно би могъл да използва предстоящото си пътуване до Украйна, за да проучи възможността за осъществяване на този вариант.
Моди би могъл също така да предостави повече хуманитарна помощ на Украйна. Скоро след началото на войната Ню Делхи изпрати 90 тона хуманитарни материали на украинското правителство. Оттогава Киев отправя многобройни искания към индийските компании да предоставят, наред с другото, строителни материали, медицински изделия и телекомуникационна инфраструктура. Моди би могъл да пристигне в Киев, носейки такива подаръци.
Индия все повече се оказва заклещена между два стола. През последните години тя затопля отношенията си със Запада, особено предвид нарастващото напрежение по границите с Китай. Но в същото време Индия не може да се откаже от отношенията си с Русия, колкото и това да не се харесва на Вашингтон.
Посещението на Моди в Украйна вероятно ще предизвика негативна реакция от страна на Русия, точно както посещението му в Москва раздразни САЩ. Предизвикателството пред индийската дипломация е да калибрира посланията си, за да успокои опасенията на двете страни, а същевременно да представи визитата като смела нова инициатива. Изпълнението на тази задача ще бъде геополитически триумф. Но ако посещението се провали, то може да нанесе неизмерими щети на световния авторитет на Индия. | БГНЕС
---
Анализ на Шаши Тарур за Project Syndicate. Тарур е бивш заместник-генерален секретар на ООН и бивш индийски министър на външните работи и държавен министър на развитието на човешките ресурси, депутат в Индийския национален конгрес.