Учени от университета в Констанц и университета „Куин Мери“ в Лондон направиха важна стъпка към масовото производство на изкуствена кръв.
В статия, публикувана в списание Science Signaling, те описаха откритието: елементът хемокин CXCL12 играе ключова роля в узряването на червените кръвни клетки, като помага на прекурсорите на червените кръвни клетки да се отърват от ядрото - последният етап от превръщането им в пълноценни клетки. Обикновено този процес протича в костния мозък, където стволовите клетки се превръщат в еритро-области, а те в червени кръвни клетки. Изхвърлянето на ядрото прави клетката компактна и ѝ позволява да побере повече хемоглобин. Добавянето на CXCL12 в точното време направи възможно стартирането на този процес в лабораторията, което отваря нови възможности за оптимизиране на технологията.
Днес изкуствената кръв се произвежда главно от стволови клетки от пъпна връв или костен мозък. Но това е ограничен ресурс. Препрограмирането на нормални клетки в стволови клетки вече е станало възможно, но ефективността на ядрената емисия не надвишава 40 процента.
С добавянето на CXCL12, показателят може да се увеличи значително. В бъдеще това откритие ще помогне не само за компенсиране на недостига на донорска кръв, но и за създаване на редки групи, както и за отглеждане на собствена кръв за лечение на сериозни заболявания. | БГНЕС